Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plastik nedir ? Plastiğin ham maddesi nedir ? Plastik Hakkında geniş bilgi.
#1
ÖNSÖZ :
Genel açıklamaya geçmeden önce şu soruyu sizlere sormak istiyorum .. Bilindiği üzere yer yüzünde oluşan her türlü canlı yeryüzündeki madde ve minerallerden oluşan bir piramidin sonucunda var olmuştur. Doğa her türlü maddenin kaynağı olduğu gibi sonunu getiren ve bunu bir piramit gibi olmasını sağlayan temel yapıdır. Bir çok şeyin ham maddesi doğada bulunmaktadır. Bazılarını biliriz bazılarını ise bilemeyiz.
Misal verecek olursak Cam kumun kimyasal bileşenlerle bir araya gelip sıcak ateşin içinde pişmesi sonucu oluşur. Bir takım arkadaşlar bunu bilir. Cam'ın en güvenilir koruyucu olduğunu da aynı zamanda biliyoruz..
Peki Plastik nedir ? Keşfi nasıl olmuştur ? İlk ismini verenler kimlerdir ? Bileşenleri nelerdir ? Plastiğin insan sağlığı yönündeki etkenleri nelerdir ? Plastiği ne kadar tanıyoruz kısaca şöyle bir araştıralım aşağıdaki bilgiler bir takım sorularınıza ışık tutacaktır.
Bu ön sözdeki amaç hangi madde ve minerallerin insan yaşamına ne derecede etken olduğunu bilmemiz ve bu madde ve mineralleri kullanırken ne kadar dikkat etmemiz gerektiği bilmemiz açısından ufak bir örnek ..
Bilindiği üzere plastik ve naylon gibi maddelerin biz insanlar üzerinde bir takım etkilerini burada azda olsa sizlerin kafasına takılan sorulara ışık olmak maksadıyla kaleme aldım. Umarım bu bilgiler kafanızdaki soruları aydınlatması açısından faydalı olur..

Saygılar Gürcan BALTA ...


Plastik Nedir ?


Plastik kelimesi, Eski Yunanca"da "şekil vermeye elverişli" anlamına gelen "plastikos" kelimesinden kökenlidir.

Yapımında ana ham madde olarak maden kömürü, hava, su, kireçtaşı ve tuz kullanılır. Bunların özel işlemlerle oluşturduğu fenol,benzen,kok,amonyak,oksijen, azot, argon, neon, ksenon,kalsiyum siyamit kostik ve klor gazı gibi aracı maddeler de plastik yapımında kendilerine düşen görev yerine getirirler.

Bu açıklamadan anlaşılacağı gibi, plastik, çeşitli elemanların özel işlemlerle ,birbiriyle karıştırılması sonucu ortaya çıkan yapma-suni maddelere verilen genel bir isimdir. Plastik maddeler çağımızda çok yaygın ölçüde kullanılmakta,çok değişik uygulamalarla insanlığa yararlı olmaktadır. İlk olarak kullanılan plastik madde "bakalit" tir. Gerçekte bir marka adı olan "bakalit", 1909 yılında Amerika"da Leo H. Beakeland adında biri tarafından keşfedilmiştir. Daha derinlemesine bir bakış,plastik maddelerin keşfinin 1828 yıllarına kadar gittiğini ortaya koyacaktır. Bugünkü plastik maddelerin aslını teşkil eden "polistiren "viniller" ve daha başka bazı plastik türleri, 1828 yılında Fransız kimyacıları tarafından keşfedilmişti. 1850 yıllarında da, Amerika"da plastik alanında pek yüzeyde kalan bazı çalışmaların yoğunlaştığı görülmüştü.

Plastiklerin gelişme ve yaygınlaşması nedeni gerçekten çok ilginçtir. 19. yüzyılda, fildişinden yapılan bilardo topları bulunmaz olmuştu. 1868 yılında, Newyork"lu bir yapımcı,bilardo topu yapımında kullanılabilecek bir plastik bulana 10.000 dolar vereceğini bildirdi. 10.000 doları elde etmek amacıyla, birçok kimse bu alanda yoğun çalışmalara girişti.

1900 ile 1910 yılları arasında, Avrupa"da "kazein plastikler" i yapıldı. İlk plastikler, teknolojik güçlükler nedeniyle ucuza çıkmıyordu. 2. Dünya Savaşı esnasındaki ve sonraki çalışmalarla plastik türleri zenginleşti,yapım maliyeti ucuzladı.

Yapıldıkları ham maddelere göre değişik isimler alan plastiklerin belli başlı türleri ve kullanılışları aşağıda gösterilmiştir :

1 - Fenol plastikleri: Radyo mobilyası, dişli, disk yapımında kullanılır. Bazı vernik ve boyalara da katılır.

2 - Üre plastikleri: Bu plastik türü çok iyi renk tutar.Düğme, şişe kapağı, mahfaza, radyo mobilyası yapımında kullanılır.

3 - Melamin plastikleri: Elektrik kıvılcımına karşı son derece dayanıklıdır. Melamin, özellikle tabak-çanak yapımında kullanılır. Melamin tabaklar çatlamaz. Rengini kaybetmez, kaynar suya dayanıklıdır. Elektrik malzemesi yapımında da melaminden yararlanılır.

4 - Naylon (Poliyamit) plastikleri: Kısaca "naylon" diye tanımlanır. Çok değişik alanlarda yaygın ölçüde kullanılmaktadır. 1935 yılında, Amerika Birleşik Devletleri"nin Delaware eyaletinde, Du Pont De Nemours ve Ortakları Kuruluşu adına araştırmalar yapan Dr. W. H. Caroters tarafından bulunmuştur. 3 yıl sonra, 1938 de diş fırçası yapımında kullanılmıştır. 1940 yılında ise ilk naylon çoraplar piyasaya çıktı.

5 - Orlon ve Perlon: Bunlar da "poliyamit plastikleredir. Orlon, sıcağa ve kimyasal etkilere daha dayanıklıdır. Fakat güç boya tutar. Ayrıca,naylon gibi ince dokumaya elverişli değildir. Perlon Almanya"da icat edilmiş ve 1952 de piyasaya çıkarılmıştır.

6 - Polistiren plastikleri: Son derece dayanıklıdır. Oyuncak, nefesli müzik aletleri ve radyo mobilyaları yapımımla kullanılır.

7 - Vinil plastikleriTongueerde,örtü,masa muşambası, plak, rüzgarlık cam,yağmurluk yapımında kullanılmaktadır.

Bunların dışında, rayon, silikon plastikleri de geniş ve değişik kullanılış alanlarına sahiptir. Plastikler, eritme, püskürtme, pres (sıkıştırma),sıvama (kaplama),dokuma ve döküm işlemleriyle işlenir.

Plastik endüstrisi,bugün dünyanın en büyük, en zengin endüstri kollarından biri olmuştur.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . .
Önemli bir dip not : Hamile, Hasta ve çocukları şiddetle plastik maddelerden uzak tutmalıyız. Şayet plastiğin hayatımıza girmesinden sonra kanser vakaları ve türleri epeyce arttı. Siz siz olun sağlığınıza dikkat edin..

Saygılar Gürcan BALTA ..


Bebeğinize hakkında bilmediğiniz maddeleri ellerine vermeyin ağız ve vücut temasından kaçının ..
[Resim: normal%20bebegin.jpg]

Sağlıklı günler dilerim..

Gürcan BALTA
Tekirdağ
Her Karesi SiyaHa ßoyanMis bir ßuLmacayIm Cözmeye CaLisTikca iCimde kayßoLurSun!!

[Resim: savaahayrrf6qz1.jpg]
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
TF platformu bir forum sitesidir. Kullanıcılar bu forum üzerinde TF yönetiminin onayı gerekmeksizin paylaşımda bulunabilirler. 5651 sayılı kanunun 8. maddesi gereğince paylaşımın sorumluluğu paylaşımı yapan kişiye aittir. Bu durumdan TF yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Forumda bulunan herhangi bir içerik sizi, markanızı ilgilendiriyorsa veya Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinde belirtilen kurallara aykırıysa bu bağlantıyı kullanıp, isim/soyisim ve mail belirterek şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetlerinize en geç 1 gün içerisinde geri dönüş yapılacak, eğer uygun görülürse bu içerik siteden kaldırılacaktır.