TRForumlari.com

Geri git   TRForumlari.com
Genel Kültür ve Sanat Forumu
Hayvanlar Alemi (6 Kişi İçerde)
Hayvanlar alemi ile ilgili tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 282
Mesajlar: 466

506 690
Memeliler nedir? Memeli hayvanlar hangileridir ve ortak özellikleri nelerdir?
Gönderen: umuT
10 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 26
Mesajlar: 26

Yırtıcı hayvanlar hızlarını avlarını yakalamak ve onları alt etmek için kullanırken, bazı hayvanlar da yırtıcı hayvanlara akşam yemeği olmaktan kaçınmak için hızlarını kullanırlar.
Gönderen: umuT
10 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 16
Mesajlar: 16

Sürüngen Hayvanlar (2 Kişi İçerde)
Peki sürüngenler nelerdir? Sürüngen hayvanların isimleri ve özellikleri nelerdir? İşte sürüngen hayvanlar ile ilgili tüm detayları derledik.
Gönderen: umuT
09 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 43
Mesajlar: 43

Hayvan Hastalıkları - Günlük hayatta insanlara birçok hastalığın nüksetmesi gibi hayvanlarda da pek çok sebeplere bağlı olarak hastalıklar görülebilmektedir. Evcil veya yabani olan hayvanlar için birçok hastalığın neden olduğu merak edilmektedir. Bu bakımdan hayvan hastalıklarını ve tedavilerini öğrenebilir ve günlük hayatta kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sizin için Hayvan hastalıkları nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir tüm detayları ile derledik.
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 139
Mesajlar: 139

Evcil hayvanlar evimizin en değerli üyelerinden ve ne zaman bir evcil hayvandan bahsedilse ilk olarak akla köpekler ve kediler geliyor. Hele bir de yalnız yaşıyorsanız, en sadık dostunuz, ev arkadaşınız ya da hayat arkadaşınız kesinlikle evcil hayvanınız oluyor.
henüz yok
Evcil Köpekler, kurduğumuz karmaşık cümleleri anlamıyor olsalar da iyi birer dinleyici gibi davranırlar. Peki ya duygularımız? Acaba köpekler duygu durum değişiklerimizi ne kadar ve nasıl anlıyor? Yapılan yeni bir çalışmaya göre, negatif duygular köpekler için bulaşıcı. Küçük dostlarımız, negatif duygulara sahip bir insanın ya da köpeğin yalnızca ses tonundan etkilenerek olumsuz hisleri edinebiliyorlar.
henüz yok
Taze Çiçekler, Canlı İç Mekan Bitkileri,Akvaryumlar için Canlı Bitki Çeşitleri, Salon Çiçekleri Ve İsimleri, En İyi Salon Bitkileri
Gönderen: Karsu
24 Mart 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 0
Mesajlar: 0

355 411
Akvaryum Bitkileri & Canlı Bitki Çeşitleri - Sitemizde forumdan, makalelere, yarışmalardan balık ve bitki bilgilerine, canlı ve akvaryum tanıtımlarından sohbete kadar pek çok bölüm mevcuttur.
Gönderen: Giant XTR
03 Aralık 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

Yararlı Bitkiler Ve Faydaları - Şifalı bitkiler ve tedavi ettikleri hastalıklar! En faydalı bitki nedir? Sağlıklı bitkiler nelerdir? Şifalı bitkilerin yararları nelerdir? Dünyanın en şifalı bitkileri nelerdir? Mutlaka tanışmanız gereken şifalı bitkiler
Gönderen: Karsu
24 Mart 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 347
Mesajlar: 403

Taze Canlı Bitki Çeşitleri - Canlı renk tonları ve boy ve ölçüleriyle her ortamı güzelleştiren bitkiler, canlı ve yapay olarak bu kategoride karşınıza çıkmaktadır.
Gönderen: Giant XTR
04 Aralık 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 7
Mesajlar: 7

Sağlık Köşesi (14 Kişi İçerde)
Sağlık Köşesi- Plastik Estetik Cerrahi, Alternatif Tıp, Göz Sağlığı, Kalp Sağlığı, Diş Sağlığı, Ruh Sağlığı ve Psikoloji, İlk Yardım, Çocuk Sağlığı, Kadın Sağlığı, Sağlığa Dair Her Şey, Organik Yaşam
Gönderen: Besra
26 Temmuz 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 0
Mesajlar: 0

3.578 3.630
Plastik Estetik Cerrahi (2 Kişi İçerde)
Plastik Estetik Cerrahi - Estetik cerrahi kişinin dış görünüşündeki problemleri gidererek daha mutlu, daha kendine güvenli, çevresiyle ve kendisiyle daha barışık olmasına yardımcı olur. Elbette mutluluk ve kendine güven sadece estetik güzellikle olmaz, ancak çok önemli faktörlerden biridir.
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 112
Mesajlar: 112

Alternatif Tıp (1 Kişi İçerde)
Alternatif tıp ya da tamamlayıcı tıp, en temelde bitkilerden elde edilen karışımlarla hastayı tedavi etme yöntemine dayanır. Ancak yalnızca bu demek değildir. Ayrıca fitoterapi, mezoterapi, sülük tedavisi, ozon uygulaması ve akupunktur gibi uygulamaları da içeren, modern tıbbı destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir. Alternatif tıp, her ne kadar alternatif kavramı kullanılarak tanımlansa da modern tıp yöntemlerine bir alternatif olamaz ve de olmamalıdır. Öte yandan modern tıp uygulamalarının tamamlayıcısı olarak faydalanılabilir. Dolayısıyla alternatif tıp yöntemi, aynı zamanda tamamlayıcı tıp yöntemi olarak da adlandırılır. 
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 339
Mesajlar: 349

Göz ve göz sağlığı koruması gereken önemli organ ve durumdur. Göz yorgunluğu, göz hastalıklarını tetikleyen önemli unsurlardan bir tanesidir. Uzun süreli bilgisayar, telefon yani mavi ekrana bakmak göz sağlığını bozan durumlardır. Biz de sizin için göz yorgunluğu ve göz sağlığı hakkındaki bilgileri sizin için derledik. 

Konular: 95
Mesajlar: 97

Kalp sağlığı, kişinin sağlıklı olması ve vücudunun zinde kalabilmesi için oldukça önemlidir. Vücutta yer alan tüm organlara kan iletmekle görevli olan kalbin rahatsızlanması, diğer organların çalışmasında aksamalara neden olabilir. Bu yüzden kalp sağlığının korunması için kontrollerin düzenli yapılması, sağlıklı besinler tüketilmesi ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi gereklidir.
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 117
Mesajlar: 119

Diş Sağlığı (1 Kişi İçerde)
Diş sağlığı için sadece dişlerimizi düzenli fırçalamak ve bakım yapmak yetmeyebiliyor. Güçlü bir sindirim sisteminin başlangıç noktası olan ağız ve dişler için öncelikle dişlerimize iyi gelen besinleri de tercih etmeliyiz.
Gönderen: Ayşe
24 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 199
Mesajlar: 202

Ruh Sağlığı ve Psikoloji (3 Kişi İçerde)
Ruh sağlığı, duygusal, psikolojik ve sosyal refahımızı içerir. Nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve davranacağımızı etkiler. Ayrıca, stresle nasıl başa çıkacağımızı, başkalarıyla nasıl ilişki kuracağımızı ve seçim yapabileceğimizi belirlemeye yardımcı olur. Ruh sağlığı, çocukluk ve ergenlikten yetişkinliğe kadar yaşamın her aşamasında önemlidir. (Dünya Sağlık Örgütü) ise ruh sağlığını “Bireyin kendi yeteneklerini gerçekleştirdiği, yaşamın normal stresleriyle başa çıkabileceği, verimli ve verimli çalışabileceği ve kendi topluluğuna katkıda bulunabileceği bir refah durumu.” olarak tanımlar. Ruh sağlığı ve hastalıklarının bir diğer adı psikiyatridir.
Gönderen: Karsu
03 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1426
Mesajlar: 1439

İlk Yardım Nasıl Yapılır? Önemi Nedir? İlk yardım esnasında öncelikli amaç, hayati tehlikenin ortadan kaldırılması ve kazazedenin yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülmesinin sağlanmasıdır. İlk yardım kapsamında yapılan müdahaleler mutlaka ilk yardım eğitimi almış bir kişi tarafından uygulanmalıdır.  Doğru ve bilinçli şekilde uygulandığında, yaralanmanın etkisini önemli ölçüde azaltan ve hayati durumların ciddiyetini ortadan kaldıran ilk yardım, zamanla yarışılan kritik anlarda ciddi önem taşır. Öngörülemez durumlarla mücadele etmek için her daim yeterli malzemeye sahip, eksiksiz içeriği bulunan ve erişilebilir bir ilk yardım dolabı ya da çantası olması son derece önemlidir. 
Gönderen: Barbi
24 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 88
Mesajlar: 88

Çocuk Sağlığı (2 Kişi İçerde)
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, çocuk cerrahisi, çocuk kardiyolojisi, çocuk ve erken psikiyatrisi, çocuk hematolojisi, çocuk nefrolojisi, çocuk immolojisi ve alerji hastalıkları, çocuk onkolojisi, çocuk ürolojisi, çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme, Çocuk Endokrinolojisi ve çocuk yoğun bakımı alanında hizmet verir. Çocukların gelişim süreçlerinin takibinde ve sağlık problemlerinin iyileştirilmesi sürecinde en modern yaklaşımlar benimsenir ve bu sayede gerçekleştirilen işlemlerin başarı oranının maksimum orana ulaşması amaçlanır.
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 271
Mesajlar: 271

Kadın Sağlığı (1 Kişi İçerde)
Kadın sağlığı, pek çok benzersiz açıdan erkeklerinkinden farklıdır. Kadın sağlığı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlığın "yalnızca hastalık veya sakatlığın olmayışı değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik hâli" olarak tanımlandığı toplum sağlığına bir örnektir. Genellikle kısaca kadınların üreme sağlığı olarak ele alınırken birçok grup, kadınların genel sağlığına ilişkin daha geniş bir tanım için tartışmakta ve daha iyi bir şekilde "kadının sağlığı" olarak ifade edilebilir.
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 90
Mesajlar: 90

Sağlığa Dair Her Şey (4 Kişi İçerde)
Sağlığa Dair Her Şey - 1-‘İğne haptan daha tesirlidir.’ Değildir. duruma göre etkinlikler değişir. 2- ‘Çok ilaç almak insanı zehirler.’ Zehirlemez. Yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanmak, doktor kontrolünde olmadan ilaçlar almak zarar verir. 3- ‘Antibiyotik ateş düşürür.’ Düşürmez. Aşırı ve doktor kontrolü olmadan yapılan antibiyotik kullanımı hem kamu sağlığı hem de sizin sağlığınız için büyük zararlar oluşturabilir. 4- ‘Sağlıklı insan doktora gitmez.’ Gider. Düzenli kontrol önleyici hekimliğin temelidir. Erken tedavi ancak sağlıklı olduğunuzu düşünürken doktora giderseniz gerçekleşebilir. 5- ‘İyi doktor sen bir şey demeden hastalığını anlar.’ Anlamaz. Doktorlara semptomlarınızla ilgili maksimum bilgiyi vermeye çalışın. 6- ‘İyi doktor çok tahlil istemez.’ İster. Doktorlar gerekli gördükleri sürece daha iyi teşhis için pek çok tahlil isteyebilir.
Gönderen: Giant XTR
08 Ekim 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 818
Mesajlar: 840

Organik Yaşam Nedir? Nereden Başlamalısınız? Araştırmalar, batı dünyasındaki çoğu insanın temelini oluşturan geleneksel yaşam tarzına göre daha organik bir yaşam tarzı benimsemenin faydalarını göstermiştir. Buna rağmen, tamamen organik bir yaşam tarzını benimseme görevi göz korkutucu, pahalı ve çok zor olarak görülebilir. Organik gıda ve diğer organik ürünleri (kişisel bakım ve temizlik ürünlerini düşünün) hayatlarına dahil etmenin olası faydalarını fark eden birçok insan, başlangıçta biraz zorlanabilir. Bu yüzden organik yaşamı benimseyebilmek için öncelikle bebek adımları atın. Sağlığınızdaki, ruh halinizdeki ve enerji seviyelerinizdeki herhangi bir değişimi fark ettiğinizde ve bir kez bunu yaptığınızda, bir sonraki seviyeye geçmek için motive olduğunuzu göreceksiniz.
Gönderen: Besra
26 Temmuz 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 22
Mesajlar: 22

Beslenme Nedir? Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir. Sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı beslenme vücudumuzu oluşturan hücrelerin doğru ve düzenli çalışabilmesi için gerekli olan besin öğelerini (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su)yeterli ve dengeli miktarda almaktır. Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenme ile bedensel sağlığın korunduğu bir disiplindir. Diyet Nedir?  Diyet, temelde bir insan ya da başka bir organizma tarafından tüketilen veya tüketilmeyen yiyeceklerin toplamıdır. Belirli besinleri ağırlıklı yeme düzenine diyet adı verilmektedir. Sağlıklı Beslenme Neden Önemlidir? Sağlıklı yaşamın temel kuralı besinlerin dengeli ve yeterli ölçüde alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına “YETERLİ VE DENGELİ BESLENME” denir. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme temeldir. Besin öğelerinin vücuda yetersiz, aşırı ya da dengesiz miktar ve sıklıkta alınması sağlıklı beslenme rutinini bozarak kişinin başta fiziksel durumu olmak üzere tüm yaşamsal parametrelerini negatif yönde etkileyebilir.
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

Tarih Bölümü (30 Kişi İçerde)
Tarih Bölümü - Tarihin hayatımıza etkileri ile ilgili tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Besra
20 Temmuz 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 0
Mesajlar: 0

3.900 4.006
Türk Tarihi (4 Kişi İçerde)
Türk Tarihi - Türk tarihinin gelişimi ister istemez, Türk tarihine bakışında farklı olmasına sebep olmuştur. Bilindiği gibi tarihî kuruluşları ve gelişmeleri farklı farklı olan milletlerin, tarih sistemleri de farklılık arz eder. Bugün dünyadaki belli başlı milletlerin oluşumu, tarihî süreç içinde gözlemlenebilmektedir. Aynı şeyi Türk tarihi için söylemek mümkün değildir. Çünkü Türk milletinin oluşumu tarihle yaşdaştır. Aynı şekilde birçok milletin tarihi belli bir coğrafyada geliştiği hâlde, Türk tarihi aynı zaman dilimi içinde, değişik ve çok geniş coğrafyalarda gelişme göstermiştir. Türk tarihinin bir diğer özelliği, tarihî derinlik ve coğrafî genişliğe rağmen sosyo-kültürel yapısı sonucu, millet olarak, faaliyetlerinin büyük bir bölümünü belgeleyememiş olmasıdır. Osmanlı öncesi Türk tarihinin özellikle Türkistan Türk tarihinin, Türkçe belgeleri hemen hemen yok denecek kadar azdır. Ancak bu eksiklik ilişkide bulunulan milletlerin tarihî kaynaklarındaki bilgilerle giderilebilmektedir. Bu ilişkiler doğrultusunda Çin, İran, Arap, Roma, Bizans, Slavlar ile Yahudi, Hıristiyan ve İslâm kaynakları Türkler hakkında oldukça önemli bilgileri günümüze ulaştırmışlardır.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 381
Mesajlar: 408

Dünya Tarihi (3 Kişi İçerde)
Dünya Tarihi ilk uygarlıklardan modern dünyaya, coğrafya, din, ticaret, siyaset, kısacası insanları bir araya getiren ve ayrıştıran her şey bu bölümde!
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 126
Mesajlar: 128

Selçuklu Tarihi (6 Kişi İçerde)
Türkiye Selçuklu Tarihi, Selçuklular çok geniş bir alana dağılmışlar ve iç içe devletler kurmuşlar. Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve bu imparatorluğa tabi zaman zaman bağımsız son zamanlarından kopuk birçok devlet kurulmuş ve bunların içinde Anadolu Selçuklu Devleti tarihte aynı yer, edinmiştir. Suriye Seçukluları Irak Selçukluları Kirman Selçukluları bunlardan türemiş atabeylikler Eyyubiler ardından beylikler tarihte yerlerini almışlardır. Selçukludan kopan bir beylik yeni bir imparatorluğun temelini artmıştır. Osamnlı İmparatorluğu.. Onun için Türk tarihi birbirinin uzantısıdır ve bütünüdür. Selçukluların zuhuruyla Orta Asya'dan Horasan'dan batıya akınlar ve göçler hızlanmıştır. Anadolu'yu "Türkiye" yapan Selçuklulardır. Tarihin de bir dönüm noktası Malazgirt Savaşı'dır. Haçlı Savaşları Türklerin Anadolu'ya girişiyle başlamıştır. Ve Türkler bütün hücumlara direnmiş ve vatan edindiği topraklardan sökülüp atılamamıştır. Kitabımızda Selçukluların bütün safhası rahat bir üslupla herkesin fikir edineceği şekilde, ilmi çalışmalar esas alınarak hamasete girilmeden ele alınmıştır.
Gönderen: Latte
28 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 352
Mesajlar: 352

Müzeler (2 Kişi İçerde)
Müzeler, seyahat ettiğimiz her şehirde ilk olarak görmek istediğimiz yerler oluyor. Öyle ki müzeler gerek mimari açıdan taşıdığı estetik değerleriyle gerek seyahat edilen şehir hakkında bize verdiği önemli bilgiler nedeniyle insanlık açısından çok önemli bir miras. İşte dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesi...
Gönderen: Besra
07 Mart 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 308
Mesajlar: 308

Cumhuriyet Tarihi (1 Kişi İçerde)
Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışından Cumhuriyet Dönemine kadar Osmanlı Devleti’nde yaşanan askerî, siyasî, ekonomik ve kültürel gelişmeler, Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci, bu süreçte yapılan siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanında yapılan inkılâplar üzerinde durmaktadır. Türk İnkılâbının felsefesinin de incelendiği bu alanda Atatürk’ün ardından İnönü dönemi, çok partili hayata geçiş ve Türk dış politikasına yönelik derslerin yanı sıra çağdaş Dünya tarihi ve Türk dünyasına yönelik araştırmalar yapılmakta ve dersler verilmektedir.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 108
Mesajlar: 113

Çağdaş Türk Dünya Tarihi (1 Kişi İçerde)
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kategorisinde yakın tarihte ülkemizde ve dünyadaki gelişmeler derlenmiştir.
Gönderen: umuT
23 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 159
Mesajlar: 161

Osmanlı Tarihi (6 Kişi İçerde)
Osmanlı Tarihi, Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu, Osmanlılar, Oğuzlar’ın Bozok Kolu’ndan Kayı Boyu’ndandır. Kayılar’ın Anadolu’ya gelişleri hakkında kesin bir bilgimiz yoktur. Ancak Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Bey’in Ertuğrul Gazi’nin oğlu olduğu, O’nun da babasının Gündüz Alp olduğu kesinleşmiştir. Kayılar 1230 yılında, Celâleddin Harezmşah’la çarpışan Anadolu Selçuklu Sultanı Alâaddin Keykûbâd’a yardımcı olarak savaşın kazanılmasında büyük rol oynadılar. Sultan Alâaddin Keykûbâd bu yardımlarından ötürü Kayı Boyu’na Eskişehir-Bilecik-Kütahya illerinin sınırlarının birleştiği yerde Bizans sınırında Karacadağ’ı onlara yurt olarak verdi. Başlangıçta Kastamonu’daki Çobanoğulları Beyliği’ne bağlı olarak burada bir Uç Beyliği kuran Ertuğrul Gazi, Söğüt, Domaniç ve Ermeni Derbendi bölgelerine akınlar yapmayai Anadolu’daki gazileri, alpları etrafında toplamaya başladı. Karacahisar’ı da fetheden Ertuğrul Gazi’ye, Selçuklu Sultanı, Ertuğrul Gazi tarafından fethedilen bu toprakları Söğüt’ü kışlak Domaniç ve Ermeni Derbendi’ni yaylak olarak verdi. 1281 yılında vefat eden (92 yaşında) Ertuğrul Gazi’nin yerine oğlu Osman Gazi Kayılar’ın başına getirildi.
Gönderen: Latte
28 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1218
Mesajlar: 1254

Arkeoloji (1 Kişi İçerde)
Arkeoloji, arkeolojik yöntemlerle ortaya çıkarılmış kültürleri, sosyoloji, coğrafya, tarih, etnoloji gibi birçok bilim dalından yararlanarak araştıran ve inceleyen bilim dalıdır. Türkçeye yanlış bir şekilde "kazıbilim" olarak çevrilmiş olsa da kazı, arkeolojik araştırma yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Arkeoloji asıl olarak insanlığın kültürel geçmişini, kültürlerin değişimini ve birbirleriyle ilişkilerini inceler.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 186
Mesajlar: 193

Türkülerimizin Tarihi, Türkü Nedir? Türküler Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Halkın ruh halini, neşesini, üzüntüsünü, dünya görüşünü, inancını ve isyanını yansıtan ve ezgili olarak söylenen anonim yazarlar tarafından üretken eserlere “türkü” denilmektedir. Türküleri meydana getiren kişiler belli değildir ancak bu türküleri yazıya geçiren kişiler bellidir. Türkü kelimesinin kökeninde, “Türk” kelimesi vardır. “Türk” kelimesine Arapça ilgi eki olan “i” getirilerek “Türk’e has, Türk’e özgü anlamına gelen “Türki” kelimesi oluşturulmuştur. Bu söz halk arasında ağızdan ağıra değişerek “Türkü” olarak değişmiştir. İlk defa 15.yy’da Doğu Türkistan’da aruz ölçüsüyle yazılmış ve özel ezgiyle söylenmiştir. Hece ölçüsüyle yazılan ilk türkü ise 16.yy’da Anadolu’da oluşturulmuştur.
Gönderen: Şiir_Sever
01 Şubat 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 18
Mesajlar: 21

Tarihi Bilgiler (3 Kişi İçerde)
Tarihi bilgiler; Bunları mutlaka bilmemlisiniz Türkiye tarihi ve dünya tarihinde bilmeniz gereken kısa tarihi bilgiler. Tarihte bilinmesi gerekenler, tarihte bilinmesi gereken önemli olaylar, bilinmesi gereken tarihi olaylar, bilinmesi gereken tarihi bilgiler, tarih nedir, tarihi dönemler, tarihteki önemli gelişmeler.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 335
Mesajlar: 338

Mitoloji (3 Kişi İçerde)
Mitoloji nedir? Mitoloji Tanrıları, Türk Mitolojisi, Yunan Mitolojisi, Mitoloji hakkında detaylı bilgiler burada!
Gönderen: Besra
20 Temmuz 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 709
Mesajlar: 730

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri, sınırlarını belirleyen yada tanımlayan, ülke sınırları içerisinde herhangi bir yerin tabii, beşeri,iklim, coğrafi konumu, nüfus yerleşim ve ekonomik özellikleri gibi benzer özelliklerin ortak olmasıdır.
Gönderen: Karsu
24 Mart 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 0
Mesajlar: 0

25 25
Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin kuzeyindedir. İsmini kuzeyindeki Karadeniz’den alır. Bölge, doğuda Gürcistan sınırından başlayarak, batıda Sakarya Ovası ile Bilecik’in doğusunda kadar uzanır. Türkiye yüzölçümünün % 18'ine sahip olan bölge, bu oranla yüzölçüm bakımından üçüncüdür. Doğu - batı istikametinde en uzun olan bölgemizdir. Bölge, batıdan doğuya doğru yaklaşık 1400 km lik uzunluğa, kuzey - güney istikametinde ise 100 - 200 km arasında değişen genişliğe sahiptir.
Gönderen: SivasLı
24 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 14
Mesajlar: 14

Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi'nden alır. Ege (Asıl Ege, Kıyı Ege) ve İç Batı Anadolu (İç Ege) olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve batıda Ege Denizi'yle çevrilidir. Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir. Tarihi mekanlar çoktur örneğin; Efes Antik Kenti daha birçok tarihi mekanlar vardır. Ege Bölgesinin iklimi Akdeniz İklimi'dir.
henüz yok
Marmara Bölgesi ülkemizin kuzeybatı köşesinde yer alır. Ülke yüz ölçümünün %8,5'i ile altıncı büyük bölgemizdir. Yaklaşık olarak 66.000 km² alan kaplar. Karadeniz, Marmara ve Ege olmak üzere üç denize komşudur. İstanbul ve Çanakkale boğazları bu bölgede yer alır. Hem Asya, hem de Avrupa kıtasında yer alır.
Gönderen: SivasLı
26 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 6
Mesajlar: 6

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Antik Kentleri ve Gezilecek Önemli Tarihi Yerleri Güneydoğu Anadolu bölgesi, Anadolu’nun Kadim uygarlıklara açılan kapısıdır ve yurdumuzun en eski antik yerleşimlerinin her yerde bulunduğu, gezilecek yerleri ve antik kentleri bol olan birçok yeni keşfedilen antik uygarlıklar diyarıdır. Orta Doğu’nun eşiği, Mezopotamya kapısıdır. Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırları içinde gün geçmiyor ki yeni antik yerleşimler keşfedilmesin. Bu anlamda, Güneydoğu Anadolu bölgesi içinde gezilecek, gidilecek o kadar çok yer var, gidilmesi ve gezilmesi gerekli o kadar çok antik ve tarihi şehir, ören yeri, müze var ki, belki de gezi anlamında en uzun zamanı Güneydoğu Anadolu bölgesi alacaktır. Antik uygarlıkların izlerinden, tarihi kentlerin gölgelerine kadar, iç içe yaşayan dinlerden, aynı sokağa açılan ibadet yerlerine kadar görülmesi gereken bir uygarlıklar topluluğudur Güneydoğu Anadolu.
Gönderen: Karsu
24 Mart 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 3
Mesajlar: 3

Akdeniz Bölgesi, adını komşu olduğu denizden alır. Bölge genişliği 120180 km arasında değişen bir şerit halinde, batıda Köyceğiz dolaylarından başlayarak, doğuda Hatay ilinin bitim noktası olan Basit Burnu yakınına kadar sokulur. Yaklaşık 120.000 km2 lik yüzölçümüyle Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %15'ini oluşturur. Hatay, Adana, İçel, Antalya, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş ilinin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'ndedir. Ayrıca Muğla ilinin Köyceğiz, Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçeleri de Akdeniz Bölgesi'ne girer.
henüz yok
Doğu Anadolu Bölgesi ismini duyurmuş bir bölgedir. Bu bölgede insanların ilgisini çeken pek çok unsur vardır. Özellikle tarihi yerleri ile dikkat çeken bir bölgedir. Doğu Anadolu Bölgesi 14 şehri içinde barındıran oldukça büyük bir bölgedir. Aynı zamanda bu bölgede 125 adet ilçe de vardır. Oldukça ilgi çekici bir bölge olduğu için turistleri de kendisine çekmektedir. Doğu Anadolu Bölgesini gezmek isteyen kişiler öncelikle burada bulunan şehirleri araştırmalılardır. Çünkü Doğu Anadolu Bölgesindeki şehirlerde gezilmesi gereken çok önemli yerler bulunmaktadır.
henüz yok
İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu konumu sebe­biyle "Orta Anadolu" da denir. İç Anadolu Bölgesi'nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye praklarının %20'sini kaplar. Doğu Anadolu'dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur.Aynı zamanda ülkemizde "tahıl ambarı" olarak da anımsanır.
Gönderen: SivasLı
26 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 2
Mesajlar: 2

Türkiye'nin ilçeleri, Türkiye'de illerden sonraki gelen idari bölümlerdir. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ilçeler kaza olarak bilinmekteydi. Her il birden fazla ilçeden oluşur. İl merkezi de bir ilçe oluşturmakta olup buna merkez ilçe denir. Büyükşehir belediyesi olan il merkezleri ise birden fazla merkez ilçeden oluşabilir. İlçe merkezlerinin adı illerde olduğu gibi ilçenin kendisi ile aynıdır. İlçelerde yönetme ve yürütme görevini, devlet tarafından atanan kaymakamlar yerine getirir. Merkez ilçelerde (büyükşehirler hariç) ise bu görev doğrudan bağlı bulunduğu ilin valisi tarafından yerine getirilir. İlçelerin kurulup kaldırılması ve değiştirilmesi de tıpkı illerde olduğu gibi kanunla olmaktadır.
henüz yok
Hobi ve Uğraşlar (1 Kişi İçerde)
Hobi ve Uğraşlar - Koleksiyon yapmak, Astronomiyle ilgilenmek, Fotoğraf çekmek, Gönüllü olarak çalışmak, Kod yazmak, Enstrüman çalmak
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 0
Mesajlar: 0

197 237
El sanatları kişinin kendi elleriyle üretimde bulunduğu hobi ve faaliyetleri kapsayan bir sanat dalıdır. Bu üretim zevk ya da ticari amaçlı olabilir. Bazı el sanatları yüzyıllardan beri geçerli olan geleneklere dayanmaktadır. El Sanatları insanoğlu var olduğundan beri tabiat şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak, giyinmek ve korunmak amacı ile ilk örneklerini vermiştir. Daha sonra gelişerek çevre şartlarına göre değişimler gösteren el sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek "geleneksel" vasfı kazanmıştır.
Gönderen: Emrehan
26 Aralık 2020 son yazılan Mesajı göster

Konular: 23
Mesajlar: 23

Modern ev dekorasyonu son dönemlerde en çok tercih edilen tarzlar arasında yer alıyor. Hem tasarımcılar hem de dekorasyon yaptırmak isteyenler mevcut alanların yapısını bozmadan dekorasyon değişikliği yapmak istedikleri zamanlarda da modern ev dekorasyonu önerileri ön plana çıkıyor. Özellikle evinizin köklerine sadık kalacak, mimarisini değiştirmeden yapmak istediğiniz değişikliklerde modern ev dekorasyonu kolay uygulanabilirliği ve işlevselliği ile dikkatinizi çekecek. Dilerseniz hem yaşam alanlarının orijinal yapısını koruyabilir dilerseniz de baştan aşağı bir değişim ile evinizi yenileyebilirsiniz. Klasik alanlara yapılan dokunuşlar evinizin vintage havasını korurken yeni fikirleri de başarılı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir. Oldukça bohem bir terasa sadece birkaç parça mobilya ekleyerek daha modern ve etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern ev dekorasyonunun en temelinde yer alan denge unsuru bu tarzın kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Siz de 10 adımda yaşam alanlarınızda çok büyük değişimler yapmadan modern bir görünüm elde edebilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
13 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 57
Mesajlar: 57

Denizcilik (1 Kişi İçerde)
Denizcilik, deniz ile bağlantısı olan tüm uğraşlara genel olarak verilen isim. Genelde, deniz taşıtlarında sefer yapmak, gemi işletmeciliği ve deniz sporlarına yönelik kullanılır.
Gönderen: Latte
08 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 29
Mesajlar: 69

Avcılık, başlangıçta insanların karınlarını doyurmasına yönelik olan bir faaliyet. İlk insanlar ovalarda dolaşırken toplayabildikleri bitkiler ve kovalayıp yakalayabildikleri küçük hayvanlarla beslenmişlerdir. Kaplan köpekbalığı avcılığı Sadece insanlar avlanmaz Leopar avı Taş Devri insanları, binlerce yıl boyunca avcılıkla yaşamlarını sürdürdüler. Mağaralarda barındılar, keskin ve sert taşlardan silahlar yaptılar. Ok, mızrak ve topuzla mamut, rengeyiği ve ayı gibi büyük hayvanları avladılar. İnsanlar hayvanlar kadar güçlü ve çevik değildi, ama zekâları, silah yapma yetenekleri avcılıkta başarılı olmalarını sağladı. Ayrıca bu ilk insanlar, kendilerine avcılıkta yardımcı olması için köpek gibi bazı hayvanları da eğittiler. Çoğu zaman bir geyik ya da yabani at sürüsünü bir uçuruma doğru sürüp avladıklarında, bütün topluluğa yetecek kadar yiyecek elde etmiş oluyorlardı. İnsanlar karınlarını doyurmak için ekip biçmeyi ve hayvan yetiştirmeyi öğrendikten sonra da avcılığı sürdürmüşlerdir.
Gönderen: SivasLı
28 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 13
Mesajlar: 13

Balık Forum - Balıkçılık; denizlerde, göllerde ve akarsularda balıkların ve diğer deniz canlılarının çeşitli yöntemlerle avlanmasıdır. Balıkların yanı sıra midye, karides, ıstakoz, pavurya, istiridye ve ahtapotun, hatta balina gibi deniz memelilerinin avlanması da balıkçılık kapsamına girer. Gölet, havuz ya da denizlerdeki suni tesislerde balık ve diğer deniz hayvanlarının üretilmesi de balıkçılığın bir parçasıdır.
Gönderen: SivasLı
13 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 50
Mesajlar: 50

İnsanoğlunun doğasında yer alan dans, iki ayağının üzerinde durduğu günden bu yana gelişim göstermeye devam ediyor. Peki, dans türleri nelerdir? Dans çeşitleri, isimleri ve özellikleri hakkında bilgiler. Dans etmek formda kalmayı sağlama, zihinsel gücü arttırma, stres ile mücadele etme ve özgüveni arttırmanın en güzel yollarından bir tanesidir. Eğer siz de bu eğlenceli aktivite hakkında daha çok şey öğrenmek ve hayatınızı renklendirmek istiyorsanız forumumuzu takip edin.
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 16
Mesajlar: 16

Fotoğrafçılık aslında çok derin anlamlar çıkarabileceğimiz bir sanat türüdür. Fotoğrafçılık nedir? sorusu için verebileceğimiz en güzel yanıt; kişinin gördüğü bileşenleri kendi altyapısal desteği sayesinde belirli tekniklerle görsel sanata dönüştürmesidir.  Daha teknik bir ifade ile Fotoğrafçılık, fotoğraf makinesi kullanarak ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmaya denir. Estetik yönü dikkate alındığında bir sanat olarak kabul edilir. Dijital çağ ifadeleriyle anlatmak istersek, bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu oluşur.
Gönderen: SivasLı
09 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 9
Mesajlar: 9

Hayat ve Eğlence (2 Kişi İçerde)
Eğlence İle İlgili Sözler, Eğlence Hakkında Sözler, Eğlence İle İlgili Güzel Sözler, Eğlence İle İlgili Özlü Sözler, Eğlence İle İlgili Anlamlı Sözler.
Gönderen: Besra
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 25
Mesajlar: 27

317 363
Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok farklı ifade yer almaktadır. Bunlar bir tanesi de asparagas haberdir. Peki, Asparagas haber nedir? Asparagas haber nasıl yapılır? İşte asparagas haber hakkında merak edilenler…
Gönderen: Emrehan
26 Kasım 2020 son yazılan Mesajı göster

Konular: 2
Mesajlar: 2

Astroloji hakkında her şey CadıForum'da! Yükselen burcunuzu hesaplayın, Çin Astrolojisi'ne göre hangi burçta olduğunuzu öğrenin, ücretsiz Tarot falınıza bakın, Rüya Tabirleri Sözlüğü ile rüyalarınızı yorumlayın. Burç uyumları, burçların genel özellikleri, günlük burç yorumları, haftalık burç yorumları, aylık burç yorumları ve yıllık burç yorumları için CadıForum 'u takipte kalın!
Gönderen: umuT
22 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 9
Mesajlar: 9

Komik ve güldüren fıkralar, her yaştan insanın güldüğü, ortamlarda kullandığı komik söz gruplarıdır. Yediden yetmişe herkes Nasrettin Hoca fıkraları, Dursun ile Temel fıkraları gibi kalıplaşmış fıkra örnekleriyle birbirini gülümsetir. Okulda, iş yerinde, sosyal medyada sevdiklerinizle paylaşmanız için güldüren, dünyanın en komik fıkraları burada. İşte uzun ve kısa seçenekli, resimli, ince esprili en komik fıkralar ile düşündüren Nasreddin Hoca ve Temel fıkra örnekleri!
Gönderen: Besra
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 147
Mesajlar: 150

Komik Yazılar (2 Kişi İçerde)
Komik Yazılar, Kısa Komik Yazılar, En Güzel Komik Yazılar, Anlamlı Komik Yaazılar, Romantik Komik Yazılar, Resimli Komik Yazılar, Güzel Komik Yazılar, En Komik Yazılar Bu bölümde Komik Sözler, Komik Yazılar, En Komik Yazılar, birbirinden Güzel, Eğlenceli, Kısa, ve Güldüren Duvar yazıları bulabilirsiniz. En çok Hoşunuza giden ve beğendiğiniz sözleri tüm Sevdiklerinize ister Kısa mesaj olarak gönderebilir, dilerseniz Sosyal medya hesaplarınızdan Paylaşarak Gününüze neşe katabilirsiniz..
Gönderen: umuT
10 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 134
Mesajlar: 175

Denemeler; bir insanın herhangi bir konuda duygu, düşünce ve görüşlerini paylaşmak amacıyla kesin hükümlere varmadan samimi bir üslupla yazdığı yazılara deneme denir. En Güzel Sözler 2022 - Sevgiliye, Eşe Güzel Sözler Kısa, Uzun, Romantik, Etkileyici, Harika, Duygusal, Özlü ve Anlamlı Sözler ...
henüz yok
deprem,türkiye,son depremler,haritalı son depremler,deprem nerede,son deprem,son dakika,deprem nerede oldu,istanbul deprem,günlük deprem listesi, deprem son dakika 2017,afad deprem,deprem haritası,bugünkü deprem haberi,koeri,kandilli,afad
henüz yok
Burçlar, Fallar ve Kehanetler (6 Kişi İçerde)
Burçlar, Fallar ve Kehanetler - Fala inanma, falsız da kalma! tüm kehanetlere bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Unique
27 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 470
Mesajlar: 472

1.285 1.315
Rüya Tabirleri (2 Kişi İçerde)
Rüya tabirleri TRForumlari.com 'da Tüm dini ve İslami rüya tabiri yorumlarını okuyun. A'dan Z'ye 2022 rüya tabirleri sözlüğü ile gördüğünüz rüya tabirleri CadıForum'da.
Gönderen: Latte
28 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 641
Mesajlar: 662

Burçlar (1 Kişi İçerde)
Eğer burçlar ve burçların özelliklerine meraklı iseniz doğru yerdesiniz. Burç uyumları, burçların karakter özellikleri gibi tüm bilgiler CadıForum'da
Gönderen: Unique
27 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 149
Mesajlar: 149

Son dakika Astroloji haberleri ve aylık, haftalık, günlük burç yorumları burada. Güncel Astroloji gelişmeleri için CadiForum.Com size yeter! Son dakika Günlük Burç Yorumları haberleri ve Günlük Burç Yorumları haberleri ile ilgili tüm sıcak gelişmeleri CadiForum.com'dan takip edebilirsiniz.
Gönderen: Ergin
18 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 5
Mesajlar: 12

Kahve Falı Sözlüğü, Falımda çıktı anlamı ne? Fala bak, Falaaddin, Binnaz abla, kahve falı uygulamaları, en iyi kahve falı uygulaması hangisidir?
Gönderen: SivasLı
28 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 20
Mesajlar: 20

Merak Ettikleriniz (3 Kişi İçerde)
Merak ettiğiniz tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Giant XTR
01 Aralık 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 226
Mesajlar: 229

580 584
Efsaneler ve Destanlar (1 Kişi İçerde)
Efsaneler ve Destanlar - Araştırmacılar, efsaneleri inceleyen bir ilim kolu olarak mitolojinin, sadece bir milletin veya akraba toplumlara ait efsanelerinin bir bütün halinde incelenmesi olduğunu söylerler. Destanlar ulusların hayatını etkileyen göç, savaş, kıtlık gibi doğal afetlere olağanüstü unsurlar katarak anlatan edebiyat türüdür. Ait oldukları ulusların özelliklerini, sosyal yapılarını, inançlarını, aile yapılarını, gelenek ve göreneklerini yansıtır. Destanlar kuşaktan kuşağa, ağızdan ağıza aktarılarak geldiği için anonim ve sözlü edebiyat ürünleridir. Destanlarda kağan, han, hakan ve seçkin kişiler, Tanrı, Tanrıça gibi kutsal varlıklar vardır. Bu kişiler olağanüstü özelliklere sahiptir, kurtarıcıdır, liderdir. Destanlar milletlerin tarihini halk gözüyle görülen, halk ruhuyla hissedilen, halk hayalinde masallaştırılan şekillerdir.
Gönderen: Giant XTR
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 249
Mesajlar: 250

Garip Olaylar - Gerçek olduğuna inanamayacağınız garip olaylar! İnsanlık tarihi boyunca yaşanmış ama herkes tarafından bilinmeyen birçok olay var. Okuyunca doğruluğunu teyit etmek uzun süre internette araştırma yapacağınız olayları sizin için derledik.
Gönderen: Giant XTR
01 Aralık 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 105
Mesajlar: 105

TF Sözlük (5 Kişi İçerde)
TF Sözlük - Kelime anlamını aradığınız tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Karsu
08 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 190
Mesajlar: 190

1.487 2.268
"Türkçe Okunuşlu Tıp Terimleri Sözlüğü"nü özetleyerek hazırladık. Bu sözlüklerin hazırlanmasında yerli ve yabancı çok sayıda sözlük, temel tıp yayınları, tanınmış ansiklopediler ve Türk Dil Kurumu yayınlarından yararlanılmıştır.
Gönderen: Latte
19 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 29
Mesajlar: 55

Atasözleri ve Deyimler (3 Kişi İçerde)
Atasözleri ve Deyimler - Her dilde atasözleri ve deyimler vardır. Toplumbilim, ruhbilim, eğitbilim, ekonomi, felsefe, tarih, ahlak, folklor... gibi birçok konuları ilgilendiren ve birçok yönlerden inceleme konusu edilmeye değer olan bu ulusal varlıklar, deyiş güzelliği, anlatım gücü, kavram zenginliği bakımından pek önemli dil yapılarıdır.
Gönderen: Karsu
08 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1075
Mesajlar: 1829

Yöresel Kelimeler ve Anlamları - Kendi yörenizdeki yerel kelimeleri az çok biliyorsunuzdur, peki yurdun diğer yörelerinde acaba ne gibi ilginç kelimeler var? Bu yörelere yolunuz düştüğünde veya buralardan birilerini tanıdığınızda bu kelimelere en azından bir kulak aşinalığınız olsun.
Gönderen: Dely
18 Ocak 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 2
Mesajlar: 3

Osmanlı Türkçesi Sözlüğü - Osmanlı Türkçesinin Özellikleri, Osmanlı Türkçesi Alfabesi ve Özellikleri, Osmanlı Türkçesi Alfabesinde Harflerin Bitişme Özellikleri ve Bitişme Sırasında Aldığı Şekiller, Osmanlıcada Türkçe Kelimelerin ve Eklerin Özellikleri, Osmanlı Türkçesinde Yabancı Kökenli Kelimelerin Kullanımı, Farsça Unsurlar, Farsça ve Arapça Kelimeler, Farsça ve Arapça Sayılar ve Gün Adları genel özellikleri
Gönderen: SivasLı
09 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 139
Mesajlar: 139

Bilgisayar Sözlüğü - Sözlükte bilgisayar yazılımı ve donanımı, veri işleme, bilgisayar ağları, elektrik ve elektronik mühendisliği gibi alanlardaki terimler yer almaktadır.
Gönderen: Unique
27 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 45
Mesajlar: 45

Akıllı Sözlük - Türkçe’ye farklı dillerden giren ya da zamanla değişime uğrayan kelimeler anlam ve köken yönünden araştırılıyor. Bu araştırmalar arasında akıllı kelimesinin anlamı ve kökenine ilişkin sorgulamalar da yer alıyor. Akıllı kelimesini ilk kez duyan kişiler arama motoru Google'da 'akıllı ne demek ne anlama geliyor?' sorusunun yanıtını arıyor. Peki akıllı kelimesinin kökeni ne, akıllı kelimesinin kaç anlamı var?
Gönderen: SivasLı
21 Haziran 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 7
Mesajlar: 7

Gezi Rehberi (5 Kişi İçerde)
Türkiye'nin gezi rehberi TRForumlari.com'da binlerce şehir ve ülkeye ait detaylı gezi rehberlerine, gezilecek yerlere ve gezi yazılarına ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Giant XTR
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 25
Mesajlar: 25

277 283
Türkiye'nin Tarihi Yerleri Tarihi dokusu itibariyle oldukça zengin bir ülke olan Türkiye'de gezilmesi ve görülmesi gereken turistik mekanların sayısı epey fazladır. Ülke toprakları yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır ve bu dönemlerden bize miras kalan birçok tarihi yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanından turist kabul eden ve büyük bir ilgiyle karşılanan bu tarihi mekanlar gezilip görülmeye değerdir. Bu yazımızda, bu mekanları tarihi bağlamları ile ele alarak Türkiyenin tarihi güzellikleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Bu sayede tarihi yerler ve isimleri hakkında genel hatları ile bilgi sahibi olabilir, buradan yola çıkarak kendinize bir gezi planı oluşturabilirsiniz.
Gönderen: umuT
09 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 124
Mesajlar: 128

Dünya Tatil Yerleri (1 Kişi İçerde)
Deniz tatili yapılacak en güzel yerler Dünyanın en güzel plajları dendiğinde akla genelde uzak ülkeler ve tropik adalar gelir, oysa Avrupa kıyılarında da masmavi sularıyla büyüleyen muhteşem plajlar var. Brandlife dergisi bu yaz tatil planlarında deniz, kum ve güneş üçlüsü olanlar için güzel bir liste hazırladı. İşte detaylar…
Gönderen: umuT
09 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 43
Mesajlar: 43

Turizme Açık Mağaralar  Buz Mağarası - Ağrı  Damlataş Mağarası - Antalya  Dim Mağarası - Antalya  Karain Mağarası – Antalya  Yalandünya Mağarası – Antalya  Zeytintaşı Mağarası - Antalya  Gürcüoluk Mağarası - Bartın  İnsuyu Mağarası - Burdur  Oylat Mağarası – Bursa  Tuz Mağarası – Çankırı  Kaklık Mağarası - Denizli  Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası - Denizli  Karaca Mağarası - Gümüşhane  Zindan Mağarası - Isparta  Cennet ve Cehennem Obrukları – Mersin  Dilek Mağarası – Mersin  Eshab-ı Kehf Mağarası – Mersin  Köşekbükü Mağarası – Mersin  Yarımburgaz Mağarası – İstanbul  Yediuyurlar Mağarası – İzmir  Eshab-ı Kehf Mağarası – Kahramanmaraş  Mencilis Mağarası - Karabük  Dupnisa Mağarası - Kırklareli  Tınaztepe Mağarası - Konya  Fosforlu Mağarası – Muğla  Yerküpe Mağarası – Muğla  İnatlı Mağarası – Sinop  Ballıca Mağarası - Tokat  Çalköy Mağarası – Trabzon  Cehennemağzı Mağarası – Zonguldak  Gökgöl Mağarası - Zonguldak
Gönderen: Giant XTR
20 Ekim 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

Karavan kampları nerelerde var? Karavan istediğin yere park edilir mı? Karavanla nerelerde kalınır? Türkiyede kaç tane karavan var? Türkiye karavan kamp alanları yaz aylarının en uğrak noktalarındandır. Hemen herkesin ilgi duyduğu, mutlaka hayata geçirmek istediği planlardan birisi de karavan kampıdır. Ülkemizin güzel coğrafyasında karavan kampı kurmak için onlarca müsait alan mevcut. Karavanla kamp yapmak isteyenlerin en sık araştırdığı ‘Türkiye Karavan Kamp Alanları’ konusuna hep birlikte göz atalım.
Gönderen: Giant XTR
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 5
Mesajlar: 5

Dünya Tarihi Yerleri - İnsanoğlunun doğasında olan “Bilinmeyeni bilme ve keşfetme isteği” dünya üzerindeki en etkileyici destinasyonları ve mekanları hayatta bir kez dahi olsa görme isteğini beraberinde getiriyor. Hayatta bir kez yaşanacak maceralara ilham vermenin tam zamanı diye düşündüğümüz bu süreçte “dünyada görülmeye değer yerler” listemizi hazırlamaya devam ediyoruz.
Gönderen: umuT
09 Kasım 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 32
Mesajlar: 32

Avrupa gezi rehberi Avrupa’yı baştan başa ya da en azından birden fazla ülkeyi gezmek isteyen gezginler için oldukça pratik olabilir. Avrupa’yı gezmenin en pratik yollarından bir tanesi Avrupa’yı trenle gezmektir. Avrupa’yı trenle gezmenin de en uygun yöntemlerinden biri Interrail’dir.
henüz yok
Antik Kentler (2 Kişi İçerde)
Türkiye’de Görülmesi Gereken 30 Antik Kent Türkiye, tarih boyunca farklı medeniyetlerin buluşmasına tanık olan, dünyanın en şanslı bölgelerinden birinde yer alıyor. Batıdan doğuya insanlık tarihi ile yaşıt çok sayıda antik kent ve yerleşim bulunuyor. Muhteşem konumuyla onlarca medeniyete kucak açan Anadolu, birbirinden ilginç tarihi hikayeyi barındıran antik kentler ile dünya mirasında önemli bir yere sahip. Türkiye’nin en güzel antik şehirleri, Anadolu coğrafyasının dört bir yanında kurulu. Görkemli mimari yapıları, kurulduğu dönemin ihtişamını yansıtan sivil yapıları, sanat eserleri, heykelleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran bu güzel antik kentleri seyahat planlarınıza dahil edin.
Gönderen: Giant XTR
21 Ekim 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 34
Mesajlar: 36

Türkiye Kamp Alanları - Çadır ve kamp malzemeleriniz hazır mı? Doğayla beraber olmak, serinlemek, nefes almak ve şehirde pek göremediğimiz yıldızları görme arzusu, kamp tatiline olan talebi arttırdı. Türkiye muhteşem doğal güzelliklere sahip bir ülke olduğu için, kamp yerleri açısından da oldukça zengin. Özellikleri bakımından Türkiye’deki en iyi kamp alanları hangileri, merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız ‘’Evet!’’ ise, gelin birlikte sizler için titizlikle derlediğimiz ücretli ve ücretsiz Türkiye’deki en iyi kamp alanları içeriğimizi incelemeye hemen başlayalım.
Gönderen: Giant XTR
04 Ekim 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 3
Mesajlar: 3

Bisikletli Gezginler Haberleri sayfasında bisikletli gezginler hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 56 bisikletli gezginler haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.
Gönderen: Giant XTR
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 10
Mesajlar: 10

İslami Forum - Dini Konular (11 Kişi İçerde)
İslami Forum - Dini Konular - Bir Müslümanın mutlaka bilmesi gereken dini bilgiler.
Gönderen: iNciTaNeSi
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 96
Mesajlar: 96

2.709 2.749
Dini hikayeler bölümümüzde sizler için derlediğimiz; dini ibretlik hikayeler, dini bayramlar ile ilgili kısa hikayeler, dini eğitici hikayeler, ve bunların yanında peygamber hayatlarını anlatan peygamber hikayeleri, yaşanmış ders veren dini hikayeler, kıssadan hisse hikayeler, günlük hayatımızı anlatan kısa dini hikayeler, Kuran ile ilgili dini hikayeler, kurbanla ilgili dini hikayeler ve geçmişte yaşanmış gerçek dini hikayeler, ibretlik dini hikayeler, hüzünlü dini hikayeler paylaşmaya gayret ediyoruz
Gönderen: Unique
08 Haziran 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 87
Mesajlar: 89

İslâm dininin geçirdiği tarihi süreci konu edinen bu bölüm, İslâm tarihi boyunca meydana ve iz bırakan siyasî, sosyal, kültürel, edebî ve sanatsal olayları incelemektedir. Cahiliye Arap toplumu, İslâm’ın doğuşu, dört halife dönemi ve diğer Müslüman devletler ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca Müslümanlar tarafından oluşturulan kurumlar ile bilim ve kültür geleneği araştırma konusu yapılmaktadır. İslâm Tarihi ve Sanatları Bölümü, “İslâm Tarihi” ve “Türk İslam Edebiyatı ve İslâm Sanatları” olmak üzere iki Anabilim Dalından oluşmaktadır. İslâm Tarihi Anabilim Dalı, “İslam Tarihi Bilim Dalı” ve “İslam Kurumları Tarihi Bilim Dalı”nı içermektedir. Türk İslam Edebiyatı ve İslâm Sanatları Anabilim Dalı ise “Türk İslâm Edebiyatı Bilim Dalı”, “İslam Sanatları Bilim Dalı” ve “Türk Din Musikisi Bilim Dalı” ından oluşmaktadır.
Gönderen: umuT
23 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 144
Mesajlar: 144

Mezhepler Tarihi (1 Kişi İçerde)
İslam Mezhepler Tarihi, Hz. Peygamber’in vefatından sonra meydana gelmiş bir takım toplumsal değişimlerin sonucunda meydana gelen, dini ve siyasi gayelerle vücut bulmuş İslam düşünce ekollerini incelemek üzere ortaya çıkan bir bilim dalıdır. Hz. Peygamber’in vefatı ile başlayan bir dizi olaylar ve daha sonrasında gelişen hadiseler, fikri ayrışmalara neden olmuş ve bu dönemde yaşayan insanlar hadiseler üzerinden yeni arayışlar içerisine girmişlerdir. İnsanlık tarihinde kendilerine hüviyet bulan her din ve inanç gibi İslam dininde de fikri ayrışmalar ortaya çıkmıştır. Bunun en temel nedenlerinden birisi de insan oğlunun akıl sahibi ve düşünebilen bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır. Gerek vahyin farklı yorumlanması ve gerekse oluşan olayların farklı şekillerde değerlendirmesi bu tarz ayrışmaların tabii birer sonucudur. Bu bağlamda Müslümanlar arasında ortaya çıkan bu zümreleşmeyi sosyo-politik ve pisko-sosyal etkenlerle beraber inceleyen İslam mezhepleri tarihi bilim dalı ortaya çıkmıştır.
Gönderen: umuT
24 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 133
Mesajlar: 133

Dini Terimler Sözlüğü (3 Kişi İçerde)
Dinî Terimler Sözlüğü, hem ilahiyat alanına giren dersler arasındaki bütün- lüğün en etkili şekilde gerçekleştirilmesi hem de din kültürü ve ahlak bilgisi dersle- rinin amacına ulaştırılması için önemli bir öğretim malzemesidir.
Gönderen: Unique
04 Haziran 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 968
Mesajlar: 968

Havas & Hüddam - Bir nesnede bulunup başkalarında bulunmayan tabiat, özellik ve niteliği ifade eden hâs ve hâssa kelimelerinin çoğulu olan havâs insanlar için kullanıldığında “sıra dışı, üstün, seçkin kişiler” anlamına gelir. Hüddam, cinleri ve şeytanları kontrol etmeyi amaçlayan bir öğretidir. Günümüzde bu ilimi öğreten resmi bir kurum yoktur. Büyücüler bu ilimi gizli öğrenirler ve çok iyi bilirler. Antik Mısır'a kadar dayanan bir öğretidir.
Gönderen: Giant XTR
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 16
Mesajlar: 16

Hadisler - Hadis, (Arapça: حديث) İslam peygamberi Muhammed'e atfedilen ve onun sözleri, fiilleri, onaylamaları ve sıfatlarını içeren bilgilerdir.
Gönderen: Giant XTR
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 66
Mesajlar: 66

Dualar - Günün her anında okuyabileceğiniz dualar ile namazda okunan duaları Türkçe anlamları ve okunuşlarıyla Dualar kategorisinde bulabilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
07 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 36
Mesajlar: 36

Peygamberler Tarihi Bölümü CadıForum'da, peygamberlerin soyları, hayat ve şahsiyetleri, üstün kişilikleri, gönderildikleri kavimlere neler tebliğ ettikleri, nasıl karşılandıkları kavimlerinin tutum ve davranışlarına göre ne gibi akıbetlere uğradıkları kaynaklara dayanılarak açıklanmıştır.
Gönderen: Latte
29 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 178
Mesajlar: 212

İslâm’ın beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cins" ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibâdettir.
Gönderen: SivasLı
28 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 76
Mesajlar: 76

İslam Alimleri (5 Kişi İçerde)
İslâm Alimleri, İlim Medeniyetinin Temelidir. Özellikle 20. ve 21.yüzyılda İslâm'ı kötülemek, imajını zedelemek için İslâm'ın bilimle ters düşen ve İslâm'ın bilimsel keşiflerin önünü kapayarak toplumun gelişmesine mâni olan bir yapıya sahip olduğunu söylemekteler. Oysa İslâm medeniyeti kucağında yetişen ve modern bilimin de temelini atan Müslüman bilim adamları ve İslâm'ın bilimsel keşiflere açık olan yapısı, bu düşünceyi çürütüyor.
Gönderen: iNciTaNeSi
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 606
Mesajlar: 607

Esmâ-Ül Hüsnâ (1 Kişi İçerde)
Esmâ-Ül Hüsnâ - Allah'ın isimleri için kullanılan tabire Esmaül Hüsna adı verilir. Allah'a (C.C) nispet edilen isimleri ifade etmektedir. Kur'an-ı Kerim'de geçen ilahi isimleri ise 100'den fazladır. Esma ismin çoğulu, Hüsna ise ''güzel, en güzel'' anlamlarını taşımaktadır. Hadis kaynaklarında Allah'ın 99 ismi okumanın faziletleri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Müslüman âlemi için mühim bir yere sahip olan Allah'ın isimleri, sıfatları ve anlamları okuyabilir, dinle seçeneğine yine bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Allah'ın isimleri nedir sorusunun cevabına, Allah'ın 99 ismi Esmaül Hüsna oku ve dinle seçeneği için ayrıntıları inceleyiniz. İşte, Allah'ın isimleri ve anlamları…
Gönderen: iNciTaNeSi
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 169
Mesajlar: 172

Hadis-i Şerif - Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in En Güzel Hadis-i Şerifleri Allah’ın elçisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.AV.) ağzından çıkan sözler hadis-i şerif olarak geçer. Hadis-i şerifler Kur’an- Kerim’i teyit edici özellik taşır. İslam alemi için büyük önem taşıyan hadisler Hz. Muhammed’in (S.AV.) sözlerinin, davranışlarının, fikir ve eylemlerinin yazıyla ifade edilmiş halidir. Hadisler özellikleri bakımından üçe ayrılır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in en güzel hadis-i şerifleri için ”Hadis-i Şerif” içeriğimizden detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
11 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 134
Mesajlar: 134

Şiirler - Güzel Sözler - Hikayeler - Edebi bilgiler, şiirler, güzel sözler, sesli şiirler, yazarlar, önemli tarihler, makaleler, denemeler... Daha Fazlasını Gör!
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 77
Mesajlar: 111

1.465 1.660
Hikayeler (3 Kişi İçerde)
Hikayeler - Hayat hikâyeler oluşturur, hikâyeler de hayatı anlatır. Bazen karşınızdakilere bir şeyler anlatmak isteriz ve bunun için saatlerimizi harcarız ama istediğimiz etkiyi belki de yaratamayabiliriz. Bununla birlikte bazen bir tek hikâye ve şiir bile anlatmak istediklerimizi tamamen anlatabilir. Geçmişten günümüze uzanan bu hikâyeler ve şiirler aynı zamanda geleceğimize de ışık tutacaklardır. Yaşamın içinden, yaşamla ilgili derlenen bu hikâyeler ve şiirler hayata bakış açınızı değiştirecektir. Hayata karşı farkındalığımızı ve motivasyonumuzu arttıracaktır. Keyifli okumalar…
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 384
Mesajlar: 442

Aşk Mektupları - Sevgiliye duyguları ifade etmenin en güzel yollarından biri de ona mektup yazmaktır. Eski zamanlardan beri süregelen bu hoş geleneği devam ettirmek istiyorsanız aşağıdaki oldukça manalı sözler ile sevgilinize güzel bir aşk mektubu yazabilirsiniz.
Gönderen: iNciTaNeSi
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 76
Mesajlar: 77

Şair Ve Şiirler (3 Kişi İçerde)
Şairler ve Şiirleri - Beğendiğiniz şairlerin şiirlerini bu forumda paylaşabilirsiniz. Lütfen her şair için tek başlık açılmasına özen gösterelim.
Gönderen: Ayışığı
24 Ağustos 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 805
Mesajlar: 898

Resimli Şiirler - Sözler - Şiir Sözleri: En Anlamlı Şiir Sözleri, En Güzel Aşk Şiirlerinden Kısa Alıntılar Duyguları ifade etmenin en güzel yollarından biri hiç şüphesiz şiirdir. İnsanların hayatında elbette aşk da olduğundan, ikisi bir arada mükemmel bir bütünlük yaratır. Bu sebepten dolayı pek çok insan sevdiği ve aşık olduğu kişiye birbirinden farklı şiirler okur. Özellikle en anlamlı şehir sözlerini sevdiğiniz insana ne zaman isterseniz okuyabilirsiniz. İşte şiir sözleri: en anlamlı şiir sözleri, en güzel aşk şiirlerinden kısa alıntılar sizlerle.
Gönderen: Hesnaa
05 Mart 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 47
Mesajlar: 52

Sizin şiirleriniz sizden gelen şiirler en sevilen şiirler üyelerimizden gelen aşk şiirleri sevgi şiirleri.
Gönderen: AseL
27 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 76
Mesajlar: 80

Kitap Tanıtımları (21 Kişi İçerde)
Kitap Tanıtımları, beğendiğiniz ve paylaşmak istediğiniz kitap tanıtımlarını yapabileceğiniz, aynı zamanda paylaşılmış tanıtımları görüntüleyebileceğiniz bölüm.

Konular: 186
Mesajlar: 196

605 665
En çok okunan kitap özetleri, En güzel kitap özetleri, Kısa kitap özetleri, kitap tavsiyeleri
Gönderen: AyLiz
01 Ekim 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 175
Mesajlar: 175

Kişisel Gelişim (5 Kişi İçerde)
Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Nasıl Arttırılır? Günlük yaşantımızda, eğitim ve iş hayatımızda kişisel gelişim kavramı sıkça karşımıza çıkmaktadır. Peki küçük yaşta öğretmenimizden ilerleyen yaşlarda ise akranlarımızdan duymaya başladığımız bu büyülü kavram tam olarak ne anlatıyor? Bilgi birikimimizi, genel kültürümüzü arttırmak için nelere ihtiyacımız var? Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişimi arttırmak için neler yapmalıyız? Kişisel gelişim eğitimleri hangileridir? Kişisel gelişim neden önemlidir? Tüm bu soruların yanıtı için gelin yazımızı beraber inceleyelim! 
Gönderen: iNciTaNeSi
25 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 96
Mesajlar: 145

Roman Özetleri (12 Kişi İçerde)
Roman Özetleri, Kitap Özetleri, Yüz Temel Eser Özetleri, Roman Özeti, Özet Romanlar, Türk ve Dünya Edebiyati Roman Özetleri, Roman ve Kitap Özeti Özetleri. Kitap ve Roman özetlerinin yer aldığı Kitap diyarı sitemizi hemen ziyaret et, en son çıkan kitaplar hakkında detaylı bilgi edin.
Gönderen: AyLiz
01 Ekim 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 147
Mesajlar: 147

Kitap Tavsiyeleri özel içerikler bölümümüzde okuyucularımız ve yazarlarımızın tavsiye ettiği kitapları içermektedir. Kısa, düz cümlelerle yakalanan tempolu anlatımlara biraz da sürükleyici konu eklendiği zaman, bugünün en çok tercih edilen kitapları çıkıyor karşımıza. Kolay sonuca ulaşılması, okurken anlatılanları görselleştirmek için hayal gücüne az başvurulması ve neredeyse hiç düşünme gayreti talep edilmemesi, her şeyin pratikleşmiş biçimine gönül vermiş günümüz insanın en ideal bulduğu kitap biçimleri
Gönderen: SivasLı
27 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 2

Yemek Tarifleri (5 Kişi İçerde)
En güzel yemek tariflerine bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Birbirinden lezzetli, pratik ve güzel yemek tarifleri, kek tarifleri, tatlı tarifleri TRForumlari.com Yemek Tarifleri kategorisinde.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 598
Mesajlar: 598

1.275 1.288
Dünya Mutfaklarından Tarifler - Dünya mutfaklarından değişik yemek tarifleri ile konuklarınızı şaşırtmak ister misiniz? Kolayca hazırlayabileceğiniz tarifler ile aşçılığınızı konuşturabilirsiniz. İngiltere'den Çin'e, Rus yemeklerinden Fransız mutfağına kadar uzanan, adını duyurmayı başaran binlerce popüler tarif sizleri bekliyor. Farklı kültürler sayesinde yeni tatlar deneyerek sofralarınızı renklendirmek ve en gözde tarifleri kısa sürede hazırlamak artık çok kolay! Üstelik sizler için özel olarak hazırlanan dünyada kahve kültürü, dünyanın en acı 10 biberi, dünya tatlıları gibi farklı içeriklere de ulaşabilirsiniz. Değişik yemekler hazırlayarak mutfağınızı zenginleştirebilir ve nefis tarifler hazırlayabilirsiniz. Her öğünde tüketebileceğiniz, en yeni, en farklı lezzetleri ve şık sunumları ile dünya mutfakları burada!
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 60
Mesajlar: 60

Zeytinyağlı Tarifler
Gönderen: Besra
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 26
Mesajlar: 26

Hamur İşi Tarifleri Birbirinden farklı ve kolay hamur işleri tarifleri resimli anlatımı ve pratik uygulanabilir önerileri ile en sevilen hamur işleri çeşitleri börek, çörek, ekmek, krep, mantı, pide, pizza, poğaça ve kiş tarifleri CadiForum'da. Yemek alışkanlıklarımızda hatırı sayılır yeri olan hamur işleri tarifleri, en çıtır, en yumuşak, en kabarmış ve en lezzetli tarifleriyle harikalar yaratmaya geliyor! Hamur işleri kolay seçenekleriyle tüm püf noktalarını sizlere sunduğumuz çıtır börek tarifleri, tatlı ve tuzlu farklı seçenekleriyle çörek tarifleri, ev yapımı mis gibi ekmek tarifleri, dilediğiniz malzemelerle lezzet katabileceğiniz kiş tarifleri, kahvaltı masalarında yumuşacık dokusuyla krep tarifleri, el açması mantı tarifleri, fırınlardaki lezzeti aratmayacak çeşitli pide tarifleri, hazırlarına fark atacak kendi mutfağınızda pizza tarifleri, puf puf kabarmış poğaça tarifleri ve envaiçeşit hamur işleri tarifleri resimli ve videolu anlatımıyla bir tık uzağınızda.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 23
Mesajlar: 23

Makarna Tarifleri ve Pilav Tarifleri - Çeşitli değişik ve lezzetli pilav ve makarna tarifleri CadıForum"da! Klasik ve değişik pilav ve makarna tarifleri için hemen tıklayın.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 37
Mesajlar: 41

Etli Yemek Tarifleri (1 Kişi İçerde)
Etli Yemek Tarifleri - Çeşitli ET YEMEKLERİ - ETLİ YEMEKLER - Et Yemekleri - Etli yemek tarifleri ile lezzetine doyum olmaz kolay, pratik ve güzel et yemekleri. Fırında, tencerede, kuşbaşı ya da kemikli et ile olması farketmez. Lokum gibi yumuşak, ağızda dağılan etlerin püf noktaları burada!
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 167
Mesajlar: 167

Dolma Tarifleri, Sarma Tarifleri Çeşitleri, Dolma tarifi arayan herkesi memnun edebilecek birbirinden farklı çeşitlerde, ister sıcak ve etli ister zeytinyağlı dolma tarifleri ile birlikte dolmaların lezzetini taçlandıran dolma içi tarifleri ve kalem gibi yaprak sarma tarifleri burada! Dolma Sarma tarifleri kategorisinde dilediğiniz çeşit sebzeyi kullanarak hazırlayabileceğiniz yüzlerce farklı dolma tarifi, resimli anlatımı ve ipuçlarıyla kalem gibi muntazam sarabileceğiniz yaprak sarma tarifleri sizleri bekliyor!
Gönderen: Barbi
24 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 2
Mesajlar: 2

Çeşitli Pasta Tarifleri ve Börek Tarifleri, Evdeki malzemelerle pastane lezzetinde çeşit çeşit pasta tarifi yapmak için en garantili tarifler burada. Doğum günleri, özel kutlamalar ve gün masaları için farklı yaş pasta tarifleri, şipşak hazırlanabilen az malzemeli kolay pasta tarifleri, ekonomik 3 malzemeli pasta tarifleri ve püf noktaları! Börek Tarifleri kategorisinde çıtır, lezzetli ve kolay börek tarifleri, el açması, hazır yufkadan, her çeşit iç harcından resimli börekler CadıForum'da.
Gönderen: SivasLı
28 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 21
Mesajlar: 23

Çeşitli Balık ve Deniz Ürünleri tarifleri değişik, kolay ve en lezzetli tarifler, mevsiminde taze balık tarifleri, deniz ürünleri ve pişirme teknikleri CadıForum'da. Haftalık beslenme düzeninizde en az iki gün bulunması gereken leziz omega 3 deposu balık tarifleri, mevsiminde en taze balıklar birbirinden pratik, farklı pişirme teknikleriyle bu kategoride buluştu! Aşama aşama resimli yapılışlarıyla deniz ürünleri tarifleri; ister tavada ızgara tadında ister fırında hafif buğulama levrek, somon, palamut, uskumru, çipura, hamsi, alabalık tarifleri; kalamar tava, güveçte karides, midye dolma; balık schnitzel, köfte ve pane tarifleri; kağıtta zahmetsiz balık tarifleri ihtiyacınız olan tüm püf noktalarıyla CadıForum'da!
Gönderen: SivasLı
28 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 10
Mesajlar: 11

Çeşitli Salata Tarifleri; En kolay salata nasıl yapılır? En farklı ve lezzetli salata tarifleri. Kalabalık sofralarda çeşit çeşit yemekler hazırlamanın yanında salata da çok önemlidir. Ana yemeklerle uyumlu bir salata hazırlamak istiyorsanız hazırladığımız tariflere göz atabilirsiniz. Hem doyurucu hem de yapımı çok pratik olan bu salatalar iftar sofralarına çok yakışacak. Pratik ve birbirinden farklı salata tarifleri sadece CaıForum'da!
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 30
Mesajlar: 32

Meze Tarifleri ve Ordövr Tarifleri; Meze çeşitlerinin yer aldığı iştah açıcı aperatif tabağına ordövr denir. Ordövr tabağında sunulan yiyecekler ülkeden ülkeye değişse de, genel olarak aperatif tariflere ve mezelere yer verilir. Sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılan ordövr, ülkemizde 'meze tabağı' olarak da bilinir. İşte sizler için paylaşılarn meze ve ordövr tarifleri!
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 25
Mesajlar: 25

Çorba Tarifleri (1 Kişi İçerde)
Çorba Tarifleri; Pratik, kolay ve değişik tatlarda olan en güzel yoğurtlu, tavuk suyuna, ezogelin ve şehriye çorba tarifleri ve çeşitleri bir arada. Ne kadar sürede, nasıl pişecek? Kaç kişi yiyecek? Evde malzeme ne var? Bu soruların cevaplarını filtrelerden seçin, size uygun tarifleri biz bulup listeleyelim.
Gönderen: Besra
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 49
Mesajlar: 49

Çeşitli İçecek Tarifleri ve Kokteyl Tarifleri; Dışarı lezzetlerini ev konforunda hazırlamak isteyenlere basit kokteyl tariflerinden de bahsetmekte fayda var. Farklı tatlara sahip fonksiyonel içecek çeşitleri kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Tadına hayran kalacağınız alkollü kokteyl çeşitlerine CadıForum'dan ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 90
Mesajlar: 93

Çocuk Yiyecekleri Bebek Maması Tarifleri - Çocuklar için farklı, eğlenceli ve bir o kadar da lezzetli tariflerle, tabaklarını renklendirip, öğünlerini birer vitamin deposuna dönüştürebilirsiniz. Aynı zamanda zihinsel ve bedensel gelişimlerini desteklemeye yardımcı güvenilir ve tamamı denenmiş tarifler! Çocuğunuz için sağlıklı ve lezzetli yemek tarifleri mi arıyorsunuz? Çocuğunuza beslenme alışkanlığı kazandıracak sebze ve et yemekleri Lezzet'te sizlere sunuluyor. Eğlenceli görünümleri ile iştah açan çocuk yemeklerine ve püf noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.
Gönderen: Besra
29 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 44
Mesajlar: 44

Meze tarifleri: Meze tariflerinin malzemeleri, kalorisi, pişirme süresi ve yapılışı Çeşit çeşit meze tarifleri püf noktalarıyla sofralarınıza eşlik ediyor. Cevizli, nohutlu, yoğurtlu, sebzeli uygulanması kolay ve pratik olan tariflerle mutfaklarınıza geliyor. Peki, meze nasıl yapılır? Soğuk meze tarifleri neler? Evde yapılabilecek en güzel, kolay, farklı, zeytinyağlı meze tariflerini sizler için derledik. İşte, meze tarifleri, meze tariflerinin malzemeleri, kalorisi, pişirme süresi ve yapılışı...
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 32
Mesajlar: 32

Tatlı Tarifleri Sütlaç, revani, irmik helvası, muhallebi, tiramisu, kalburabastı, trileçe... Sütlüsü şerbetlisi, fırında kızaranı, ocakta pişeni derken liste uzar da gider. Aklınıza hangi tatlı geldiyse, tam ölçülü tarifiyle CadıForum'da!
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 28
Mesajlar: 29

Komşudan gelen kokusu yeter! Yaz sofralarının vazgeçilmezi kızartma tarifleri Yaz aylarını en iyi sembolize edebilecek yiyeceklerin başında kızartmalar gelir. Patlıcan, biber, kabak, patates hepsi bir kasede toplanır. Üzerine isteyen domates sosu ekler, isteyen sarımsaklı yoğurt. Sadece evi doldurmakla kalmayıp sokaklara taşan kokusu bile yeter iştahları açmaya. Sizin için nefis yazlık kızartma tarifleri derledik!
Gönderen: Besra
28 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 33
Mesajlar: 33

Günün Köşesi bölümümüzde bugün yazılan köşe yazıları, günün resmi, günün şiirleri,günün resmi, günün duası konularını bu başlık altından takip edebilirsiniz.
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

112 198
Komik Fıkralar; Okurken güldüren en komik kısa fıkralar... İşte birbirinden o güzel fıkralar... Gülmekten karnın ağrıyacak, kıkırdamandan yanındakilerin kulağı şişecek. En komik, en eğlenceli fıkralar seni bekliyor!
Gönderen: Latte
03 Mart 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 13
Mesajlar: 34

Tarihte Bugün; Türk ve Dünya Tarihinde Yaşanan Olaylar!
Gönderen: Emrehan
14 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 3
Mesajlar: 8

Günün Sözü - En güzel vе еtkilеyici sözleri, günün sözlerini, sеvgiliyе, arkadaşa, kardеşе vе akrabaya söylеnеbilеcеk güzel sözler vе özlü sözleri bir araya gеtirdik.
Gönderen: SivasLı
29 Ağustos 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 23
Mesajlar: 40

Günün Şiiri; En güzel şiirleri ve en ünlü şairlere ait ünlü şiirler burada. Üyelerin Günün Şiiri hakkında ne yazdıklarını gör!
Gönderen: Latte
03 Mart 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 15
Mesajlar: 26

Günün Resmi Fotoğrafları; Siz Değerli Fotoğraf Severlerin, Çekmiş Olduğu Fotoğraflara yer vermek isteriz! Sizler de “GÜNÜN FOTOĞRAFI” bölümünde fotoğraflarınızın yayınlanmasını istiyorsanız CadıForum'a bekleriz.
Gönderen: Latte
08 Haziran 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 14
Mesajlar: 44

Günün Hadis-i Şerif'i; Hergün Hadisi Şerifler paylaşıyoruz Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammed ... "Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât okuyandır.
Gönderen: Latte
09 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 13
Mesajlar: 14

Günün Şarkısı - Üyelerimiz tarafından günün en güzel seçilmiş şarkısı bu başlık altından her gün eklenmeye devam ediyor. Sizde bu gün için bir şarkı bırakın!
Gönderen: Latte
13 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 8
Mesajlar: 9

BGünün Duası - aşta yüce kitabımız Kuran-ı Kerim olmak üzeri İslam dini kaynaklarında dualar, ayetler ve hadisler yer almaktadır. Diyanet kaynaklarından derlenen Bugünün duası, günün hadisi ve günün ayeti; Günün duası: 21 Ekim günün duası nedir? Günün duası, günün hadisi, günün ayeti nedir? Bugün için günün duası nedir? soruları günün anlam ve önemi için en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Peki, Günün duası nedir? Günün hadisi nedir? Günün duası nedir? sizler için hazırladığımız yazımızda..
Gönderen: Latte
29 Ağustos 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 2
Mesajlar: 2

Günün Yemeği - Bugün Ne Pişirsem, Bu Gün Ne Yemek Yapsam diyenler için işte size bugün yemek tarifi! Bugün ne yemek yapsam diyorsanız, işte size birbirinden pratik etli, tavuklu ya da etsiz yemek menüsü önerisi. Her evde olan malzemelerle yapabileceğiniz bu menülerin hepsi lezzet garantili.
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 9
Mesajlar: 9

Günün Ayeti; Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'deki, Ramazan ile ilgili ayetleri, Türkçe meallerini, ayetlerin yer aldığı Sureleri ve ayet sıralarını günlük olarak güncel sizler için paylaşıyoruz.
Gönderen: Latte
29 Ağustos 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 11
Mesajlar: 11

Kadınca Ve Erkekce (6 Kişi İçerde)
Yaşam ve kadın - erkek ilişkilerinin paylaşıldığı bölüm.
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 182
Mesajlar: 183

873 936
Moda ve Trend sayfamızdan bu sene moda dünyasında neler yaşandığını, güncel moda haberlerini, defileler ve moda dünyasındaki tüm gelişmeleri görebilirsiniz.
Gönderen: Latte
11 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 10
Mesajlar: 19

Aşk ve İlişkiler (2 Kişi İçerde)
Aşk ve İlişkiler; Aşk adına merak ettiğiniz soruların yanıtları, ilişkilerde yaşanan sorunların çözümleri, mutlu bir ilişki için tüyolar ve çok daha fazlası CadıForum'da! İlişkiler, Aşk ve Sevgi Hakkında Her Şey Mutlu ilişki kurmanın yolları, ilişkide mutluluk, güven ve sadakat için tavsiyeler ve ilişkilerinizi daha da renklendirmek için öneriler!
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 126
Mesajlar: 142

Her paylaşımda farkı bir konuyu işleyerek teknolojiden sağlığa, kişisel gelişimden giyim önerilerine spordan otomobil dünyasına kadar zengin ve detaylı içerikler sunan erkeklere özel konular okuyucularını bekliyor. Güncel ve popüler konular hakkında fikir sahibi olmayı ve yaşanan yeni gelişimler hakkında detaylı bilgilere ulaşmayı kolaylaştıran erkek konulu paylaşımlar, sağlıklı yaşam tarzı ile birlikte stil sahibi olmak için de çeşitli önerilerde bulunuyor. Erkek okuyucularının beklentilerini yakından takip eden bu düzenli paylaşımlar, ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda gündemi belirleyerek geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor!
Gönderen: Latte
28 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 18
Mesajlar: 30

Güzellik sırları, bakımlı görünmenin yolları ve çok daha fazlası yalnızca CadıForum'da. Güzellik tüyoları ile ışıl ışıl bir görünüm kazanmak için hemen tıkla! Herer kadın güzeldir. CadıForum üyeleri'nin kadınlar için sunduğu doğal güzellik sırları ile daha güzel görünebilirsiniz! İsteğinize göre makyaj türlerine göz atabilir ve beğendiğiniz makyajları uygulayabilirsiniz.
Gönderen: Giant XTR
26 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 131
Mesajlar: 141

Bu testler de ilgini çekebilir! Senin Giyim Kuşamdan Ne Kadar Anladığını TRForumlari.com üyeleri değerlendiriyoruz! Bu Test Senin Çekici mi Yoksa Tatlı mı Olduğunu Söylüyoruz!
Gönderen: Latte
28 Ocak 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

Hamilelik dönemi boyunca sizdeki değişimleri ve bebeğinizdeki gelişimleri bu başlık altından takip edebilirsiniz. Hamilelik Doğum Ve Bebek Bakımı Hamilelik Hazırlığı Hamilelik Bebek Odası Hazırlığı Hamilelikte Beslenme Nefes Egzersizleri Hamile Egzersizleri Hastaneye Hazırlık Doğum Doğum Sonrası Beslenme Loğusalık Doğum Sonrası Egzersizleri Bebek Egzersizleri Yenidoğanın Özellikleri Emzirme Aşılar Hastalıklar Seyahat Ağlama Uyku Düzeni Gaz Sorunu Bebek Masajı Alt Değiştirme Banyo Tırnak Kesimi Kardeşler Oyun ve Arkadaşlar Yürüme Evde Alınacak Güvenlik Önlemleri İlkyardım ve Diğer Konular...
Gönderen: Unique
29 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 64
Mesajlar: 77

Diyet ve Sağlıklı Beslenme (3 Kişi İçerde)
Diyet ve Sağlıklı Beslenme - Sağlıklı beslenme ve diyet hakkında detaylı bilgileri CadıForum'da bulabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve diyet, beslenme, zayıflama, diyet, kilo verme önerilerini okuyabilirsiniz! Diyet değil, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin!
Gönderen: Unique
30 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 209
Mesajlar: 211

Şıklığınızı tamamlayacak olan takı tasarımlarını uzaklarda aramayın! CadıForum'a tıklamanız durumunda boncuk bileklik modelleri başta olmak üzere ihtiyacınız olan tüm aksesuarları ve takı tasarımlarını inceleyebilir ve uzun yıllar keyifli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
09 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 1
Mesajlar: 1

Saç Modelleri ve Bakımı (1 Kişi İçerde)
Saç Modelleri ve Bakımı; Saçlarınızın bakımı için öneriler, yeni saç modelleri örnekleri, tarz saç kesimleri.Saça dair her şey burada!
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 73
Mesajlar: 73

“Doğru makyaj nasıl yapılır?” sorusunun yüzlerce cevabı olsa da, bazı önemli noktalar var ki; hiçbir zaman değişmiyor. Aynı anda hem doğal hem de gösterişli bir makyaj yapmanın yolu; kendimiz için en doğru makyaj malzemelerini seçebilmekten geçiyor. Doğru makyaj malzemeleri; uygun oldukları ciltlerle, doğru teknikler kullanılarak buluştuğunda ortaya çıkan görüntü inanılmaz oluyor. Peki, sahip olmak istediğimiz o muhteşem görüntüye en kolay yoldan ulaşmanın yolu nedir? Makyajla şahane görünmenin püf noktalarını sizler için hazırladık! 
Gönderen: SivasLı
10 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 58
Mesajlar: 58

Yeni Çıkan Şarkıları bu listede! Yeni müzikler keşfetmek istiyorsan bu liste tam sana göre! Haftanın yeni müziklerini öğrenmek, listene ekleyecek yeni müzikler için hemen tıkla!
Gönderen: Karsu
07 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 3
Mesajlar: 3

103 185
Yeni Çıkan Albümler, Müzikler Söz Müzik, Müzik Haberleri, Yeni Çıkan Albümler, Yeni Single, Şarkı Sözleri, Yeni Klipler, Biyografiler CadıForum'da!
Gönderen: Latte
08 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 18
Mesajlar: 34

Youtube Müzik Videoları - Online ve ücretsiz müzik dinle! En popüler ve yeni yerli yabancı şarkılar, video klipler, popüler sanatçılar, müzik listeleri CadıForum'da.
Gönderen: Karsu
07 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 41
Mesajlar: 65

Türkçe Şarkı Sözleri - Sitemiz Türkiye ve dünyadaki yerli ve yabancı şarkıcıların şarkı sözlerini sunmakta olup Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı şarkı sözü arama platformudur! Türkçe Şarkı Sözleri birbirinden pek çok güzel sözler var elbet, biz buraya 30 tane sığdırabildik şimdilik. En güzel şarkı sözlerini bir araya getirdik.
Gönderen: Ayışığı
24 Ağustos 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 19
Mesajlar: 37

Yabancı Şarkı Sözleri, İngilizce Şarkı Sözleri, oldukça sevilerek kullanılan sözler arasında yer almaktadır. En Sevilen İngilizce Şarkıların sözlerini siz değerli İngilizce şarkı severler için bir araya getirdik. En Sevilen İngilizce Şarkılarda kullanılan sözleri siz de seçerek nerelerde kullanabileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. En Sevilen İngilizce Şarkılarda bulunan güzel sözler nelerdir? İngilizce Şarkı Sözleri nerelerde kullanılır? Gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz aynı zamanda da en güzel İngilizce şarkı sözlerini sizler için derledik.
Gönderen: Ayışığı
24 Ağustos 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 22
Mesajlar: 46

Çocuk Forum (3 Kişi İçerde)
Çocukların gelişimi; anne, baba ve eğitmenlerin yerinde müdahaleleriyle çok daha sağlıklı gerçekleşebilir. Bu nedenle, ebeveynlerin ufkunu genişletecek ve yeni bilgiler edinmelerini sağlayacak çok özel yazılar paylaştık. Çocuk eğitimi ve gelişimi hakkında onlarca konuyu, hızla inceleyebilirsiniz. Çocuklara Özel Eğlenceli Aktiviteler ile en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları TRForumlari.com'da.

Konular: 82
Mesajlar: 82

331 341
Çocuk Masalları (2 Kişi İçerde)
Çocuk Masalları kategorimizde en güzel çocuk masalları, hikayeler ve öyküler yer almaktadır. Masal okumak için hemen kısa masallar kategorimize girebilirsiniz. Çocuk Masalları makalemizde, edebî anlamda kıymetli olan çocuk masallarını sizlerle paylaşacağız. Çocuk Masalları, tamamen çocukların ilgisini çeken, özenle yazılmış eserlerdir. Çocuk Masalları özellikle ailelerin de dikkatini çekmektedir. Bu masalları çocuklarınıza okuyabilir, anlatabilir veya onlarla paylaşabilirsiniz. Bu masallar, çocukların da ilgisini çekmekte ve hayal dünyalarını zenginleştirmektedir.

Konular: 227
Mesajlar: 229

Çocuk oyunları kategorisinden çocukların sevebileceği, evde ücretsiz olarak oynayabileceği birbirinden güzel ve eğlenceli oyunları bulabilirsiniz. Çocuklarla iletişim kurmanın en doğal yollarından biri oyunlardır. Çocukların oynadıkları oyunlar, onların bilişsel ve duyuşsal dünyalarını yansıtmaları yanında sosyo-kültürel boyutlar da taşımaktadır. Çocuğun gelişiminde önemli bir yere sahip olan oyun, günümüzde teknolojik değişimler ve gelişmelerden etkilenmeye başlamıştır. Dolayısıyla çocukların oyun anlayışları, oyunların kişi sayısı, şekli, gerekli araç ve gereçleri ile oyun ortamları da hızlı bir değişim süreci geçirmektedir. Bu süreç, geleneksel oyunların giderek unutulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle, kuşaktan kuşağa aktarılan oyunların korunma altına alınması gerekmektedir. Diğer nesillere aktarılacak oyunlar aracılığıyla sözlü gelenekler ve somut olmayan mirasın bir bölümü bu sayede korunmuş olacaktır.
Gönderen: SivasLı
13 Mayıs 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 22
Mesajlar: 30

Biyografiler (5 Kişi İçerde)
Biyografiler - Tanınmış kişilere ait biyografilere bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Biyografi, diğer ismiyle hayat öyküsüdür. Kişinin hayatında oluşan olayların belirli bir sıraya göre anlatıldığı bir edebiyat türüdür. Burada sizler için; ünlüler, ikonlar, sanatçılar, şairler, yazarlar, bilim insanları gibi önemli kişilikleri paylaşacağız.
Gönderen: Karsu
03 Nisan 2023 son yazılan Mesajı göster

Konular: 197
Mesajlar: 199

782 1.037
Bilim İnsanları Biyografileri (1 Kişi İçerde)
Bilim Adamları Biyografileri, Bilim İnsanları, Bilim Adamları Hayatı, Tüm Bilim Adamları, Bilim İnsanları İsimleri Bilim insanı ya da bilimci, evrene ilişkin olgulara ve değişkenlere yönelik bilimsel veri elde etme yöntemlerini kullanarak sistematik bir şekilde bilgi elde etmeye çalışan kişidir. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir. Bilim İnsanları Hayatı Kısaca Bilim Kadınları Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? Aforizmalar Bilim İnsanları Capsleri Bilim İnsanı Sözleri Bilim İnsanları Ünlü Yazarlar Ünlü Ressamlar Ünlü Müzisyenler Türk Büyükleri Türk Bilim İnsanları Ünlü Matematikçiler Ünlü Fizikçiler
Gönderen: SivasLı
28 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 23
Mesajlar: 38

Sporcu Biyografileri - Gelmiş Geçmiş En İyi Sporcular; Futbol, basketbol, voleybol gibi sporların izleyici kitleleri daha geniş olsa da pek çok spor dalı ve kendi dallarında efsaneleşen sporculara sahiptir. Bu makalemizde sizlere dalı ne olursa olsun izlemekten keyif aldığımız, spor tarihine gerek karakterleriyle gerekse kariyerleriyle damga vuran dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sporcularından birkaçını tanıtıyoruz.
Gönderen: Latte
09 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 16
Mesajlar: 31

Tarihçi ve Siyasetçi Biyografileri - Dünya değerlerinin özellikle Tarihçi ve Siyasetçi biyografilerinin derlenip, kategorize edilip size sunulmuş hali. siyasi biyografileri için her zaman en CadıForum biyografi paylaşımlarını ziyaret edebilirsiniz.
Gönderen: Latte
09 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 32
Mesajlar: 58

Düşünür ve Filozof Biyografileri
Gönderen: SivasLı
18 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 19
Mesajlar: 27

Oyuncu Biyografileri ve Yönetmen Biyografileri - Dünya değerlerinin özellikle oyuncu otobiyografi ve biyografilerinin derlenip, kategorize edilip size sunulmuş hali. oyuncu biyografileri için her zaman en CadiForum biyografi konularını ziyaret edebilirsiniz.
Gönderen: Besra
16 Haziran 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 103
Mesajlar: 175

Ünlü Sanatçılar Listesi Biyografileri ve Eserleri Ünlü Sanatçılar Listesinde öncelikle ünlü ressamlar olmak üzere fotoğraf ve heykel alanında dünyaca ünlü sanatçıların listelerini derledik. Derlediğimiz sanatçılar yaklaşık 15. yüzyıldan günümüze uzanan bir dönemi kapsamaktadır. Sanatçıların biyografilerinin yanı sıra eserlerinden örnekler verilmektedir. Bu eser örnekleri, mümkün olduğunca eserlerinin orijinalleri kalitesinde görseller seçilerek hazırlanmıştır.
Gönderen: Latte
19 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 12
Mesajlar: 13

Türk Edebiyatı Şair ve Yazar Biyografileri, Edebiyat Sanatçı Hayatları, Sanatçı Biyografileri, Türk Edebiyatı Biyografileri, Yazar ve Şairlerin Biyografileri, Değerli konuklarımız aşağıdaki bağlantılarda edebiyatta ve sanatta önemli gördüğümüz kişileri sizlere sunmayı düşündük. Biyografilerimiz şairler ve yazarlar olmak üzere iki ana grupta toplanmıştır. Çağdaş Şairler Aşık Edebiyatı Şairleri Divan Edebiyatı Şairleri Tezkire Yazarları Mesnevi Şairleri Nesir Yazarları Tasavvuf Edebiyatı Şairleri Servet-i Fünun Şairleri Çağdaş Şairler
Gönderen: BuLgu
29 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 108
Mesajlar: 189

Halk Ozanları Biyografileri - Halk ozanı nedir ve özellikleri? Eski Türkler'de şaire ozan denirdi. Ozan şiir yazan kişi, şairdir. Halk ozanları, toplumun değerlerini kuşaklar boyu tanıtmakta önemli aracı olmuş ve bunları kalıcı kılmışlardır. Halk ozanlarının doğaçlama saz çalıp türkü söyleme yetenekleri vardır. Halk ozanı nedir kime denir? Halk ozanı ya da aşık ; Aşıklık ve halk ozanlığı Anadolu'da toplumun öncüsü olmuş bir gelenek, halka mal olmuş bir kültürdür. Yaşamını halkla birlikte idame ettiren ozan, sazıyla sözüyle halkın sesidir. Ünlü Halk Ozanlarımız kimlerdir?
Gönderen: Giant XTR
27 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 54
Mesajlar: 89

Edebi Şahsiyetler ve Biyografileri - Edebiyat Sanatçı Hayatları Sanatçı Biyografileri Türk Edebiyatı Biyografileri Türk Edebiyatı Şair ve Yazar Biyografileri Yazar ve Şairlerin Biyografileri Eserleri İnsanlıkla yaşıt bir bilim dalı olan biyografi, toplumların sosyal ve kültürel gelişmişliğinin de önemli göstergelerinden biridir. Bu anlamda dünyanın en zengin biyografi geleneği, İslam medeniyetine ve dolayısıyla onun önemli bir parçası olan Türk toplumuna aittir. Özellikle Osmanlı Dönemi, başta şair biyografileri olmak üzere, bilginler, devlet adamları, hattatlar ve musikişinaslardan çiçek yetiştiricilerine kadar her konuda, pek az topluma nasip olacak zenginlikte bir biyografi geleneğine sahiptir. Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü başlangıçtan günümüze kadar Türk edebiyatına ait şair ve yazarların biyografilerini modern biyografi anlayışına göre ele alan bir çalışmadır.
Gönderen: Besra
30 Kasım 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 200
Mesajlar: 200

Müzisyen biyografilerinin oldukça revaçta olduğu bir dönemde yapılmış en iyi biyografik filmleri anmadan geçmek olmaz. Doyurucu, özgün ve üslup sahibi bir biyografi çekmek gerçekten zordur. Müzisyenlerin hayat hikâyelerini ve albümlerini kronolojik olarak bilen hayranları memnun etmek daha da zordur. O halde sinema tarihinin en etkileyici müzisyen biyografilerine bir göz atalım!
Gönderen: SivasLı
27 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 10
Mesajlar: 10

Ünlü Ressamlar ve Biyografileri - Ünlü Ressamlar kategorimizde CadıForum'da bilgileri sunulan bütün ressamları bir araya topladık. Mevcut ressamlar ile ilgili biyografi ve eser örneklerinin detaylı bilgilerini (boyut, teknik, bulunduğu müze vb) içeren paylaşımları inceleyebilirsiniz.
henüz yok
Kadınlar kendilerini sevdikleri ve sağlıklı oldukları sürece vücut ölçüleri zaten güzeldir. Yine de günümüzde işleriyle ön plana çıktıkları gibi, güzellikleri ve isimleriyle de birer marka haline gelmiş bir çok model var. Bu birbirinden güzel dünyaca ünlü mankenlerin boy, kilo ve vücut ölçülerini biyografileri daha önce merak etmiş miydiniz?
Gönderen: SivasLı
26 Temmuz 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 8
Mesajlar: 8

Motorlu Taşıtlar Bölümü - Motorlu taşıtlara dair tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Gönderen: SivasLı
05 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 17
Mesajlar: 28

51 86
Otomobil Haberleri - Türkiye'den ve dünyadan son dakika otomotiv haberleri, model tanıtımları, otomobil fuarlarından güncel fotoğraflar, videolar ve daha fazlasını takip edin. Otomobiller, elektrikli arabalar, otomobil üreticileri ve asfalt ağlatan yeni teknolojilere dair tüm güncel haberler
Gönderen: SivasLı
05 Şubat 2022 son yazılan Mesajı göster

Konular: 12
Mesajlar: 18

Motosiklet ve ATV Dünyası Motosiklet modelleri hakkında bilgi ve haberler. İkinciel motorsiklet ilanları, motor video ve fotoğrafları. Motosiklet gezileri ve festivaller. Motosiklet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Motosiklet Modelleri ve Fiyatları Atv haberleri, son dakika Atv haber ve gelişmeleri burada. ATV canlı yayın İZLE 27 Kasım ATV canlı İZLE ATV canlı izleme linki Full HD ATV canlı yayın
Gönderen: Latte
08 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 11
Mesajlar: 20

Modifiye Araçlar Modifiyeli Araba, Modifiye Swap Projesi, Turbo Araba Projesi, Araç Swaplama, Modifiye Projeleri, Modifiye incelemelerinin yayınlandığı Modifiye Magazin Forumu modifiye, modified, turbo import cars, modifiye araba, modified car, modifiyeli araba, modified project, jant incelemesi, modifiye haberleri, customize your car, car tunes, teknik bilgiler, modifiyeli arabalar, modifiye araba resimleri, modifiyeli araç resimleri
Gönderen: Latte
08 Eylül 2021 son yazılan Mesajı göster

Konular: 11
Mesajlar: 20