Geri git   TRForumlari.com > Webmaster - E-Ticaret Bölümü > Webmaster Genel

DuckDuckGo Nedir?

 
TRForumlari.com
 
 
Üyelik tarihi: 26 Mart 2023
Üye No: 1033
Konular: 52
Şehir: Fenerbahce
Alınan Beğeniler: 0
Beğendikleri: 0
@Besra
Durumu:  

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo Nedir ve Nasıl Kullanılır?
DuckDuckGo Gizliliğinizi Nasıl Korur? DuckDuckGo Nasıl Çalışır? DuckDuckGo, tıpkı Google ya da Yandex gibi bir arama motorudur. Ancak dürüst olmak gerekirse “DuckDuckGo nedir?” sorusu bundan daha detaylı bir cevabı hak ediyor. Çünkü en başta DuckDuckGo kullanıcı gizliliğine önem veren yapısıyla diğer arama motorlarından ayrılıyor. Nitekim arama motorunun bu yanıyla her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz. Arama motoru pazarına göz attığımızda hiç şüphesiz Google’ın ezici bir üstünlüğü söz konusudur. Bu anlamda pek çok kullanıcının Google’ı kullanmaktan vazgeçmediğini ifade etmek gerekir. Nitekim sayılara bakıldığında da Google’ın pazar payı yüzde 90’ların bile üstündedir. Ancak özellikle internet kullanım alışkanlıklarının takip edilmesini istemeyen kullanıcıların farklı düşüncelere sahip olduğu bir gerçek.
https://www.trforumlari.com/
Bu anlamda DuckDuckGo yalnızca Google’dan değil, pek çok arama motorundan ayrılır. Google başta olmak üzere Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının temel işleyişi benzerdir. Buna göre kullanıcıların arama alışkanlıkları kaydedilerek istatistiksel açıdan değerlendirilir. Bu türden pek çok bilgi arama motoru reklam ücretlerinde belirleyici rol oynayan baş faktördür. Ancak DuckDuckGo’nun izlediği farklı hizmet politikası, onu diğer arama motorlarından farklı bir noktaya koymak için yeterlidir. Kısaca; Gizliliğe önem veren bir kullanıcıysanız, Alternatif bir arama motoru kullanmak istiyorsanız, Koyu tema eklentisi ile birlikte kullanıcılara elektrik tasarrufu imkanı tanımaktadır. duckduckgo tarayıcı nedir DuckDuckGo Nedir ve Nasıl Kullanılır? DuckDuckGo, tam bir tanım cümlesiyle ifade edersek, gizliliğe odaklı bir arama motorudur. Bu doğrultuda DuckDuckGo’dan yararlanmak istiyorsanız Google yerine duckduckgo.com adresine gitmeniz yeterlidir. Ardından neredeyse her şey daha önce diğer alışmış olduğunuz arama motorlarından farksız bir biçimde işlemeye devam eder. Ancak buradaki fark DuckDuckGo’nun kullanıcılarını takip etmemeyi vadetmesidir. Her seferinde URL adresine gitmekle uğraşmamak için DuckDuckGo’u tarayıcınızın varsayılan arama motoru yapabilirsiniz. Chrome, Opera, Firefox, Edge ve buna benzer tüm tarayıcılarda bunu yapmanız mümkündür. Varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo’yu atamanız, tarayıcınızın adres çubuğuna bir kelime yazdığınızda Google’a değil DuckDuckGo’ya yönlendirileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla bu işlem sadece birkaç daha az tıklamayla pratik aramalar yapabilmeniz içindir. İşlevsel açıdan DuckDuckGo’nun Google’ı aratmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Web sitelerinden görsellere, videolardan makalelere her şeyi arayabilirsiniz. Ayrıca haritalar uygulaması konusunda da endişelenmenize gerek yok. DuckDuckGo Apple Maps tabanlı bir yerleşik harita sistemi kullanıyor. Bunlara ek olarak tıpkı Google’da olduğu gibi Wikipedia entegrasyonu gibi özellikler de mevcut. Ancak tüm bunlara karşılık arama sonuçlarınızın Google’dan oldukça farklı olması muhtemeldir.
https://www.trforumlari.com/
Gelin şimdi bunun sebeplerini irdeleyelim. duckduckgo güvenli mi DuckDuckGo Gizliliğinizi Nasıl Korur? Google’ın size sunduğu arama sonuçları arama alışkanlıklarınızla bağlantılı bir biçimde şekillenir. Çünkü Google geçmişteki aramalarınızı Google Etkinlik adı verilen bir araç içerisinde saklar. Nitekim Google’ın burada hedeflediği nokta daha kişiye özgü arama sonuçları elde edilebilmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda Google hesabınızla oturum açmamış olsanız bile bağlandığınız cihaz üzerinden Google, daha önceki çerez verilerini kullanarak size buna uygun arama sonuçları gösterir. Aynı şekilde Google Analytics gibi araçların kullanıcı alışkanlıkları üzerinden veri elde ettiğini gözden kaçırmamak gerekir. Bu anlamda Youtube’dan harita uygulamasına kadar her türlü etkileşiminiz Google tarafından izlenilir. Buna bağlı olarak kişiselleştirilmiş arama sonuçlarının yanı sıra kişiselleştirilmiş reklamlarla da karşılaşırsınız. Girdiğiniz web sitelerde karşınıza çıkan reklamlar sitenin değil sizin etkileşimlerinize bağlıdır. İşte DuckDuckGo’nun fark yaratan noktası da tam olarak budur. DuckDuckGo arama geçmişinizi hatırlamaz. Öyle ki geliştiriciler DuckDuckGo’nun aramalarla ilişkili IP adreslerini kaydedecek bir algoritmaya bile sahip olmadığını vurguluyor. Arama geçmişiniz kaydedilmediği için görüntüleyeceğiniz arama sonuçları da sizin için özelleştirilmiş olmaz. Dolayısıyla size diğer kullanıcıların gördüklerinden farklı sonuçlar gösteren bir filtreleme söz konusu değildir. duckduckgo nasıl çalışıyor DuckDuckGo Nasıl Çalışır? DuckDuckGo’nun çalışma mantığında kişisel verilerin bir öneme sahip olmadığını vurguladık. Peki DuckDuckGo arama sonuçlarını neye göre sıralıyor? Geliştiricilerin bu soruya yanıtı 400’den fazla kaynak kullandıkları şeklinde. Muhtemelen bu nedenle pek çok soru aramasında ilk sırayı öncelikle haber siteleri değil Wikipedia alıyor.Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konuyu okumuş üyeler : 2
Besra, umuT
Seçenekler